Civanperçeminin Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Civanperçemi nedir, ne için kullanılır? Civanperçeminin sağlık için faydaları nelerdir? İşte, Dyt. ve Fitoterapi Uzmanı Hanse Nur Büyükdağ'dan civanperçeminin faydaları ve kullanımı:
Civanperçeminin Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?
18 Mayıs 2022, 17:22

Birleşikgiller familyasının bir üyesi olan civanperçemi, bir kır bitkisidir. Bilimsel adı Achillea millefolium olan civanperçemi, Anadolu'da yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Bazı yörelerde 'barsam otu, akbaşlı, binbiryaprak otu' isimleriyle de bilinir. Hoş kokuları olan civanperçemi, bazı hastalıkların tedavisinde de etkilidir. Özellikle cilt yaraları ve mide rahatsızlıkları gibi problemlerde olumlu etkileri mevcuttur. Peki, civanperçemi neye iyi gelir, nasıl kullanılır? İşte, civanperçeminin sağlık üzerindeki etkileri:

Civanperçeminin Faydaları Nelerdir?

 1. Hepatit B’ye bağlı olan karaciğer enzimlerini düşürür.
 2. Hepatit B ve C tedavisinde şekli kullanılırken civan perçemi kullanmayın. İlacın etkisi mi yoksa Civan Perçeminin etkisi mi olduğunu çözmekte zorlanılır.
 3. Adet sancılarına iyi gelir ve adet söktürür. Adet düzensizliklerine iyi gelir.
 4. Yumurtalık iltihaplanmasını ortadan kaldırır.
 5. Rahim kanserini önleyici ve tedaviyi destekleyicidir.
 6. Mide kramplarına karşı etkilidir.
 7. Kanı toksinlerden arındırır.
 8. Yara iyileşmesini hızlandırır.
 9. Genital bölge iltihaplanmalarında etkilidir.

Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

 1. Yara ve enfeksiyonlar için: Civanperçemini yara ve enfeksiyonlar için kullanmak istiyorsanız, bitkiyi havanda ezerek suyunu çıkartın. Bu suyu yaralı ve iltihaplı bölgelere temiz pamuk ile sürebilirsiniz. (Açık yaralar için önerilmez.)
 2. Üreme hastalıkları için: Civanperçemi kadınların yaşadığı üreme hastalıkları, miyom ve genital problemler için de kullanılır Bunun için civanperçemi, banyo suyu ile karıştırılarak vücuda dökülür. Ardından bol suyla temizlenmesi gerekir. (Uygulamadan önce doktora danışın.)
 3. Nefes yolları için: Civanperçemi taze taze sıkılıp soğuk bir şekilde içildiğinde, nefes yollarını rahatlatıcı etkisi mevcuttur.
 4. Ağrılar için: Civanperçemi, regl ağrıları, hazımsızlık, mide problemleri ve basur için çay şeklinde tüketilmelidir.

Civanperçeminin Zararı Nedir?

Fazla bir zararı bulunmamaktadır. Ancak fazla tüketilmesi bazı alerjik yan etkiler ortaya çıkarabilir.

Civanperçemini Kimler Kullanabilir?

Hamilelere önerilmez.

Civanperçemi Ne Kadar Tüketilebilir?

Civanperçemiyle hazırlanan çaylar, günde en fazla 2 bardak içilebilir.Önemli Not: Civanperçemi de dahil olmak üzere bitkisel ürün ve çayları ölçülü bir şekilde tüketmeye özen gösterin. Ciddi rahatsızlığı olanlar, devamlı ilaç kullananlar, kronik hastalar, hamileler ve emziren anneler, civanperçemi çayını tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun onay vermediği hiçbir ürünü kullanmayın.


Şunlara da göz atın;

 1. Tarçın çayının faydaları nelerdir?
 2. Çoban çantası otu neye iyi gelir?
 3. Kombu çayı nasıl yapılır?
 4. Aloe vera nasıl kullanılır?
 5. Ozon yağının faydaları nelerdir?
Kategoriler
Lezzet Logo