ANASAYFA PÜF NOKTASI TENCERE BAKIMI

TENCERE BAKIMI

Tencere bakımı

Çelik tencereler
Bu tencerelerin en önemli özelliği paslanmaz çelikten üretilmiş olmaları. Fakat çelik tencereler de zamanla kararabiliyor. Eğer çelik tencereniz matlaşırsa, yumuşak bir bezi ılık sirkeye batırarak tencereyi iyice ovun. Bol suyla durulayın ve leke bırakmayan bir bezle parlatı n. Parlatma işlemi için sirke yerine suyunu sıktığınız limonun kabuklarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca oluşan lekeleri az miktarda amonyak eklediğ iniz suyla da ovabilirsiniz. Bir başka yöntem de tencerenin içine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir fincan sirke koyup kaynatmaktır. Böylece hem tenceredeki lekeler çıkar hem de matlık ortadan kalkar. Çelik tencerelerinizin parlaklı ğını korumak için nemli olmayan bir yerde saklayın. Eğer dibi tutarsa, bir gece tuzlu suda bekletip ertesi gün yıkayın.

Bakır tencereler
Eskiden beri yemekleri lezzetli pişirdiğ i için en çok kullanılan tencereler bakırdır. Lezzetli pişirdiği doğ rudur, çünkü ocağın hararetini da ğıtır. Özellikle tane tane dökülen bir pilav pişirmek için bakır tencerenin üstüne yoktur. Fakat kullanımı zordur. Çünkü bakı rı kaplayan kalayın zedelenmemiş olması gerekir. Bu bakımdan yemek tencerede pişer pişmez başka bir bakır olmayan başka bir tencereye alınması ve yemeğin bakır tencerenin içinde muhafaza edilmemesi gerekir. Zira ufak çaplı da olsa zehirlenmelere neden olabilir. Bakır tencerenin bakımını yapmanın en iyi yolu, en eski yöntem olarak bilinen kalaylatmadır. Zaten bakır tencereden yavaş yavaş vazgeçilmesinin nedeni de artık kalaycı ların yaygın olarak bulunmamasıdır.
~
Alüminyum tencereler
Bir dönem çok revaçta olan, ancak son zamanlarda pek tercih edilmeyen alüminyum tencereler, sağlıklı yemek pişirmek için çok da tercih edilmez. Çünkü alüminyumun kalaylama gibi bir yöntemle bakımı mümkün değil. Alüminyum tencerenin korunması için üzerine sürülen ve “alümin” zehirlenmesine neden olan kaplama, tencereyi koruyor ancak yemeği korumuyor. Çok nadir başvurarak (düğünler ve özel günlerde fazla miktarda yemek pişirmek gerektiğinde) ya da eskiyince yenisiyle değiştirerek kullanılabilir.

Emaye tencereler
Bir dönem çok moda olan emaye tencereler, şimdilerde yerini nadir kullanılan saklama kaplarına bıraktı. Eğer bu çeşit emaye kaplar ve emaye tencereler kullanıyor ve uzun ömürlü olmalarını istiyorsanı z, etkisi kalıcı bir yöntem var. O da emaye tencere veya kabı su dolu derin bir tencereye yerleştirip uzun süre kaynatmak. Sonra soğumaya bırakıp kurulayarak kullanabilirsiniz.

Yanmaz tabanlı tencereler
Son yıllarda hayli yaygın olarak kullanılan yanmaz ve yapışmaz tabanlı tencerelere, aslında bir marka olan “teflon” tencereler de deniyor. Bu tencerelerin tercih edilme nedenlerinin başında ateşe dayanıklı olmaları, yanmamaları ve paslanmamaları geliyor. Fakat bu kadar kolay kullanılmalarına rağmen, bakımları çok özen istiyor. Kaplama üzerindeki herhangi bir çizik, kaplamadan kopan parçaların yeme ğe karışmasına neden oluyor. Bu durumda yapılacak en önemli iki şey mutlaka tahta kaşı k, spatula ile kepçe kullanmak ve kaplamayı zedelemeden yıkamak. Ancak, ne kadar özen gösterirseniz gösterin, teflon tencerelerin ömrü çelik tencereler kadar uzun olmuyor.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!