Hızlı Kilo Verdiren Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Hızlı kilo verdirdiği iddia edilen yumurta diyeti nedir? Yumurta diyeti nasıl yapılır? Yumurta diyetinin zararları nelerdir? İşte, Uzm. Dyt. Gülçin Işık'tan yumurta diyeti ve zararları:
Hızlı Kilo Verdiren Yumurta Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
28 Temmuz 2021, 16:18

Yaz döneminin gelmesi ve seyahat yasağının 1 Temmuz'dan itibaren kalkacak olması nedeniyle internet diyet aramaları yeniden yükselmiş durumda. Uzmanların önerdiği sağlıklı diyetlerin yanı sıra, bir de sağlık için risk teşkil edebilecek şok diyetler var. 2 haftada 10 kilo verdirdiği gibi iddialarla sunulan yumurta diyeti de sağlık açısından oldukça riskli. Yumurta diyetinin protein açısından zengin bir diyet olduğunu belirten Diyetisyen Gülçin Işık, hızlı kilo vermeyi sağladığı iddia edilen yumurta diyetini ve risklerini anlattı. Peki, yumurta diyeti, nedir, nasıl yapılır ve olası zararları ne? Işık'ın paylaştığı bilgiler şöyle:


YUMURTA DİYETİ NEDİR?

Yumurta diyeti ile karbonhidrat ve kalori açısından oldukça düşük bir diyet yapıyor olsak da protein içeriği oldukça yüksek bir diyettir. Bu açıdan bakıldığında bu diyet sporcuların da dikkatini çekmektedir. Ancak temel enerji kaynağının karbonhidrat olduğunu unutmamak gerekir. Şok edici diyetlerin uzun vadede yapılması yarar yerine zarar verebilir. 


DOKTORA SORULMADAN YAPILAMAMALI!

Ayrıca kalp, kolesterol, karaciğer ve safra gibi hastalıkları olanların bu diyeti uygulaması son derece riskli olup, uygulayacak olan kişilerin de doktoruna ve diyetisyenine başvurduktan sonra uygulaması oldukça önemlidir. 


Peki nasıl uygulanıyor?

Birden fazla çeşit olsa da temelde ana besin öğemiz yumurta! Bunun dışında içecek olarak asitli içecekler, şekerli meşrubatlar vb. içecek ürünlerini bu diyette kullanmamalıyız. Su, soda, çay ve kahve gibi içecekleri tüketebiliriz.


Örnek Yumurta Diyet Listesi

1.gün

 1. Kahvaltı: 2 yumurta + pişmiş sebzeler
 2. Öğle: Tavuk + salata
 3. Ara: Elma
 4. Akşam: 2 yumurta + pişmiş sebzeler 


2.gün

 1. Kahvaltı: 2 yumurta + pişmiş sebzeler + yeşillik + salatalık
 2. Öğle: Balık + salata
 3. Ara: Yoğurt
 4. Akşam: 2 yumurta ile mantarlı omlet + salata


3.gün

 1. Kahvaltı: 2 yumurta + peynir + salata
 2. Öğle: Meyve + salata + tavuk
 3. Akşam: Balık + salata 


YUMURTA DİYETİNİN PÜF NOKTALARI VE ZARARLARI NE?

 1. Gramajlar tamamen kişinin kilosuna göre ayarlanmalıdır.
 2. Ancak protein içeriği yüksek olan bir diyet olması sebebiyle uzun süre uygulandığı takdirde kabızlık gibi şikayetleri ile başlayıp diğer birçok sağlık problemi yaşanabilir.
 3. Yaz aylarında yumurta diyetini uygulamak kem koku açısından hem de hissiyat açısından ağır gelebilmektedir.
 4. Bu diyet listesi ile verilen kiloların sürdürülebilir olması için diyeti sonlandırdığınızda devam edecek sağlıklı beslenme programınızın olması gerekmektedir.


Önemli Not: Kalp, kolesterol, karaciğer ve safra gibi hastalıkları olanların bu diyeti uygulaması son derece risklidir. Sağlıklı bireyler ise bu diyeti uygulamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun onay vermediği hiçbir diyet bilinçsizce uygulanmamalıdır.


Şunlara da göz atın;

 1. Atkins diyeti nasıl yapılır?
 2. Yüksek protein diyeti nedir?
 3. Patates diyeti nasıl yapılır?
 4. Omega diyeti nasıl yapılır?
 5. Diyet bozdurmayan tatlılar
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo