Yanak Sarkması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yanak sarkması nedir? Yanak sarkması neden olur ve nasıl geçer? Yanak sarkmasını gidermek için ne yapmak gerekir? İşte, yanak sarkmasından kurtulmanızı sağlayacak 3 doğal yöntem:
Yanak Sarkması Neden Olur, Nasıl Geçer?
15 Nisan 2022, 13:41

Çeşitli faktörler nedeniyle cildin elastik yapısında bozulmalar meydana gelebiliyor. Bu bozulmalar, yanak sarkması gibi istenmeyen problemlerin doğmasına yol açabilir. Yanak sarkması, cildin altındaki elastin ve kolajen liflerinin doğal elastik yapısını kaybetmesiyle birlikte oluşan sarkma görünümüne verilen bir isimdir. Bu sorun hem genetik, hem de çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Genellikle 30'lu ve 40'lı yaşlarda görülen bir problemdir. Ayrıca yaş aldıkça cilt hücrelerinin yenilenme süreci de yavaşlar. Bu da yanak sarkmasının daha belirgin görünmesine sebebiyet verir.

Yanak Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

 1. Ciltte oluşan nem kaybı
 2. Genetik faktörler
 3. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma
 4. Yeterli bakım yapılmaması
 5. Kolajen ve elastin hasarlarının geç onarılması
 6. Sert iklim koşulları
 7. Vitamin ve mineral eksikliği
 8. Yanlış uyku pozisyonları
 9. Az su içmek
 10. Uykusuzluk
 11. Ani kilo değişimleriYanak Sarkması Nasıl Geçer?

 1. Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akında bulunan hidro lipidler, cilt doğal yollarla sıkılaştırılır ve gevşek lipidleri kaldırır. 2 adet yumurta akını köpük köpük olana kadar çırpın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

 1. Limon

Limon, kolajen üretimini artırırken, cildin elasikliğini de artırır ve sarkmalarının önüne geçer. Taze sıkılmış limon suyunu yüzünüze ve boynunuza masaj hareketleri ile sürün. 10 dakika beklettikten sonra duru suyla yıkayın.

 1. Salatalık

Salatalık cildi nemlendirir ve ferahlatır. Ayrıca sarkmaların önüne geçen çok iyi bir toniktir. Salatalığın yarısını rendeden geçirin ve suyunu çıkarın. Bu suyu parmak uçlarınızla yüzünüze uygulayın. Su, kuruduğunda ılık suyla durulayın.


Önemli Not: Maskeleri uyguladıktan sonra cildinizde kızarıklık, kaşıntı ve yanma hissederseniz, cildinizi bol suyla durulayın ve maskeyi bir daha uygulamayın.


Şunlara da göz atın;

 1. Fotoyaşlanma nedir?
 2. Kirpik uzatan yağlar
 3. Ayak bakımı nasıl yapılır?
 4. Siyah nokta maskeleri
 5. Yüz kırışıkları nasıl giderilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo