ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ŞIK BİR SOFRANIN OLMAZSA OLMAZLARI

ŞIK BİR SOFRANIN OLMAZSA OLMAZLARI

Yemek tarifleri, mutfakta mutluluğun ve başarının bir yarısıysa, diğer yarısı da bu yemekleri doğru ve şık biçimde sunabilme bilincidir. Çoğu harika lezzetin, yanlış sunum nedeniyle heba olup gittiğiniz görmüş olabilirsiniz. O nedenle, güzel bir yemek hazırlarken, o yemeğin yeneceği masayı da en şık biçimde donatmak için de hazırlıklı olmalısınız. Ancak gözünüz korkmasın. Şık bir sofra hazırlamak öyle zor ve meşakkatli bir işlem değil. Aslında çok küçük önlemlerle de günlük yemek sofralarınıza göz alıcı şık bir form kazandırabilirsiniz.
Şık bir sofranın olmazsa olmazları

1. TAKIMSIZ SAHAYA ÇIKMAYIN

Burada bahsettiğimiz takım, futbol takımı değil. Yemek takımı… Ne olursa olsun, günlük kullanım için dahi, şık yemek takımlarınız olsun. Bu şekilde hazırlanmış şık bir masada, günlük olağan öğünler bile daha doyurucu, daha mutluluk verici, daha sağlıklı olacaktır. İnsanların çoğu zaman, yemek masasında aradığı mutluluğu bulamadığı için sonrasında abur cubur atıştırarak obeziteye giden yolları tırmanmaya başladığını unutmamak gerekiyor. Üstelik şık bir sofrada, aileniz ve dostlarınızla yiyeceğiniz yemekler, ilişkilerinizin da güçlü kalması için büyük destek olacaktır. İşte bu masalar için hayati öneme sahip ilk bileşen yemek takımı olacaktır. Yemek takımı seçmek için Kütahya Porselen modellerini incelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

2. TUZLUK DEYİP GEÇMEYİN

Yemekler baharatla lezzetlenir ama baharatları hangi kaplara koyduğunuz da önemlidir. Masadaki tuzluk, biberlik gibi baharatlıklar kendine has tasarımlarıyla masaların maskotu, aksesuarı gibidir. Ayrıca mutfak tezgahınızdaki baharat takımı da görüntüsü ve tasarımıyla mutfağın tüm atmosferini değiştirebilir. Üstelik, pratik olması, yemek yaparken baharatlara kolay ulaşmanızı sağlaması da önemlidir.

3. ÖRTÜSÜZ MASADA YEMEYİN

Evet, örtülerin üzerine yemek dökülmesi ve onların sürekli yıkanması zahmetli bir iş olabilir ama masanızdan örtüyü kaldırdığınızda, masanın zarafetini de alıp götürebilir. Aslında çoğu restoran bakımsız, eski, derme çatma masalarının çirkinliğini saklamak için masa örtüsü kullanır. Böylece ucuz bir örtü yardımıyla, pahalı bir masa sahibi olma masrafından kurtulurlar. Ama masa örtüleri aynı zamanda, masanızı temiz, pak, özenli gösteren şık bir aksesuardır. Kullanmanızı tavsiye ederiz.

4. SANDALYELER RAHATSIZSA KİMSE YEMEĞİN TADINA VARAMAZ

İnsanlar oturdukları sandalyede rahatsızken, masadaki yemeğin lezzetine odaklanamazlar. Veya hemen yiyip kalkmak için aceleci davranırlar. Fast food restoranlarında kullanılan bu hileyi evinize sokmamanızı da tavsiye ederiz çünkü yemek saatlerinde aile bireylerinizi masadan kaçırmayı değil, onları masa etrafında toplayıp sağlıklı iletişim kurmalarını sağlamayı hedefliyoruz. O zaman, mümkün olan en konforlu ve rahat sandalyeleri kullanmalıyız.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!