Masterchef, mutfağımızda neleri değiştirdi? Şef Mehmet Yalçınkaya anlatıyor

Mehmet Yalçınkaya ile restoranı MYK Denizden Bodrum’da buluştuk ve sizler için çok keyifli bir röportaj yaptık.
Masterchef, mutfağımızda neleri değiştirdi? Şef Mehmet Yalçınkaya anlatıyor
24 Nisan 2024, 17:09

Sessiz lüks nedir? MasterChef Türkiye’de yayınlanmaya başladıktan sonra mutfaklarımıza neler girdi, neler değişti? Ünlü şef Mehmet Yalçınkaya şef adaylarına neler öneriyor? Lezzet’in Yayın Yönetmeni Başak Okşak sizler için Şef Mehmet Yalçınkaya’nın restoranı MYK Denizden Bodrum’u ziyaret etti. Şef Mehmet Yalçınkaya ise Lezzet okurlarına için merak edilenleri anlattı.

Restoranın menüsünü anlatır mısınız?

Yemeklerimize aslında kendi özgünlüğünü bozmadan biraz dokunuşlar yapıyoruz. Hem tadım menümüz var, hem de balıkların 11 gün dinlenmesiyle hazırlanan farklı bir menümüz var. Bu dinlendirme işlemi hem balıkların aromasını, hem de lezzetini yükseltiyor. Diğer taraftan kendi imza yemeklerimiz var. Restoranımızın genel mottosu şu, insanların bildiği geleneksel lezzetlere modern dokunuşlar katarak özgünlüğünü bozmadan sunuyoruz. Deniz mahsulleri yoğunluklu bir menümüz var.

Masterchef yayınlanmaya başladıktan sonra sizce neler değişti? 

Aslında ülkemizde ve uluslararası gastronomide bilinen tekniklerin büyük kitlelere ulaşmasını sağladı. Normalde profesyonel mutfaklarda kullandığımız teknikleri, program sayesinde izleyicilerimize de anlatmaya başladık. Bu da uluslararası tariflerin, tekniklerin gündeme gelmeye başlamasını sağladı. Program uzun soluklu olduğu için, yaklaşık 1200 farklı yemek yaptırıyoruz yarışmacılarımıza. Aslında dünya mutfağında veya yöresel Anadolu mutfağında bilinen ancak herkese ulaşamayan tarifler de bu sayede gelişmeye başladı.

Şef olmak isteyen genç adaylara ne tavsiye edersiniz?

Herkes bunun eğitimini almalı. Şeflik uzun ve meşakatli bir yol. Bu işin eğitimini alıp sabırlı bir şekilde çalışıp çok farklı noktalara giderek mesleğinde ilerleyebilirler. Uluslararası boyutlardaki gastronomi tekniklerini incelemek için, dil bilmesi de gerekir. Ayrıca farklı konseptlerde çalışarak kendilerini geliştirmelerini de öneririm. Bu yolu doğru ve kaliteli bir şekilde yürüdükleri zaman, daha rahat başarıya ulaşabilirler.

Röportaj:

Başak Okşak

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo