İstanbul’da Ramazan ruhu Hatay lezzetleriyle yaşanıyor

Shangri-La Bosphorus, Istanbul; Ramazan ayı boyunca Hatay Sultan Sofrası’nın iki şefini ağırlayarak Hatay mutfağını deneyimlemeye ve paylaşmaya davet ediyor.
İstanbul’da Ramazan ruhu Hatay lezzetleriyle yaşanıyor
02 Nisan 2024, 14:18

Hatay Sultan Sofrası’nın yöresel lezzetlerini misafirlerle buluşturan IST TOO, Hatay lezzetlerinden oluşan zengin iftar seçkisini ve canlı Türk Sanat Müziği eşliğinde  misafirlerine sunuyor.

hatay lezzetleri

Hatay Sultan Sofrası’ndan iki Konuk Şef ile hazırlanan ve Antakya peynir çeşitleri, zahter salatası, Babaganuş gibi yöresel iftariyelik yelpazesiyle başlayan menü, iki farklı çorba seçeneği ve biberli ekmekten Şam oruğuna kadar uzanan ara sıcaklarla zenginleşiyor. Tepsi kebabı, kuzu incik gibi birbirinden lezzetli ana yemekler ise yanında firik pilavı ile servis ediliyor. Canlı tatlı istasyonunda  Hatay’ın geleneksel lezzeti künefenin yanı sıra güllaç, baklava gibi her damak zevkine hitap eden seçenekler de misafirleri bekliyor. Ayrıca, Ramazan’da, iftar gelirlerinin bir kısmını geçen sene hayata geçirilen ve yaklaşık 1.200 depremzedeye ev sahipliği yapan Hatay Dostluk Kenti’ne bağışlayacaklar.

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo