İBB olası deprem kayıp tahminleri kitapçığı: İlçe ilçe İstanbul deprem risk haritası

Kahramanmaraş merkezli depremler deprem gerçeğini bir kez daha acı bir şekilde hatırlattı. AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası, illerin, ilçelerin durumu internette çok arananlar arasında. İBB ise 2020 yılında Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile 39 ilçe için olası depremde risk ve hasar tahminleri kitapçığı hazırlamıştı. İşte İstanbul için ilçe ilçe deprem raporu...
İBB olası deprem kayıp tahminleri kitapçığı: İlçe ilçe İstanbul deprem risk haritası
14 Şubat 2023, 13:07

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat Pazartesi günü saat 4.17’de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Deprem Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da yıkıma yol açtı. AFAD verilerine göre ilk depremin ardından 3000'e yakın artçı sarsıntı kaydedildi. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremler Türkiye'deki deprem gerçeğini de bir kez daha acı bir şekilde hatırlattı. Türkiye Deprem Tehlike Haritası, illerin olası deprem risklerine karşı durumu internette çok arananlar arasında. İstanbul'un ilçe ilçe deprem risk raporu da çok merak ediliyor. İstanbul ilçelerinin deprem riski karşısındaki durumu için iki kaynağa bakabilirsiniz. 

AFAD DEPREM TEHLİKE HARİTASINA BAKABİLİRSİNİZ

Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayılanmış ve 1 Ocak 2019 tarihinde de yürürlüğe girmişti. Böyle deprem mühendisliği alanındaki gelişmelere ve diri fay çalışmaları ve yeni veriler ışığında 23 yıl aradan sonra Türkiye’nin Deprem Haritası değiştirilmiş oldu.


Türkiye’nin yeni Deprem Tehlike Haritası ile “birinci derece deprem bölgesi” gibi ifadeler ortadan kalktı. Bunun yerine her yerleşim için yeni parametreler var. e-Devlet üzerinden sunulan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları” uygulamasıyla ülkenin deprem tehlikesi ve kullanıcıların istediği konumdaki yer hareketleri, beklenebilecek en büyük değerleriyle veriliyor.

Artık her yerleşim biriminin, mahallenin deprem tehlikesi, faya yakınlığına veya uzaklığına bağlı olarak değişebiliyor. Parsel bazında, hatta koordinat bilgilerinin girilmesi ile bina bazında deprem tehlikesi öğrenilebiliyor.

Bu nedenle evinizin bulunduğu ilçenin deprem durumunu, ülke genelinde fayların geçtiği noktaları AFAD’ın uygulamasında takip edebilirsiniz.

E-DEVLET TÜRKİYE DEPREM TEHLİKE HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL OLASI DEPREM KAYIP TAHMİNLERİ KİTAPÇIĞI

 İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından, “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” çıktıları özelleştirilmiş ve ilçelere özel olarak analizler ve haritalamalar yapılmış ve İstanbul’un 39 ilçesi için “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” üretilmişti.  Çalışma kapsamında 7.5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu için elde edilen kayıp tahminleri ilçeler için özelleştirilmiş; her için için üst yapı ve altyapı hasarları, can kaybı ve yaralı sayısı tahminleri, yol kapanma analizleri, geçici barınma ihtiyaçları hesaplanmış ilgili haritalar üretilmişti.

2020 tarihli çalışmada İstanbul’daki 39 ilçeye ait deprem tehlike ile kentsel üst yapı ve alt yapı unsurlarının deprem risk analizlerini üretmek amacı ile ilçelere özel analizler ve haritalamaları yapılmıştı.

İBB’nin 2020 yılında 39 ilçe için hazırladığı ‘Olası deprem kayıp tahminleri kitapçığında her ilçe için deprem senaryoları, bina hasarı ve can kaybı gibi analizleri yer alıyor.

RAPORLA İLGİLİ BİLGİ NOT

Kitapçıkta sunulan sonuçlar tekil binaların deprem performansı ile ilgili bilgi içermiyor.

Çalışmayla ilgili şu not da düşülüyor: Projede ve kitapçıklarda sunulan kayıp tahminleri, deprem mühendisliği literatüründe yer alan analitik çalışmalar veya depremlerde yaşanmış deneyimlerden yararlanarak oluşturulmuş ampirik modellere dayanmaktadır. Bu modeller tüm istatistiksel modellerde olduğu gibi kabullere dayanmakta ve çeşitli belirsizlikler içermektedir. Sunulan sonuçlar kullanılan modellerden elde edilen ortalama değerlerdir. Gerçek bir depremin yaratacağı kayıpların bu raporda sunulan sonuçlardan farklı olması kaçınılmazdır.

İBB’nin ilçe ilçe deprem risk haritalarının da yer aldığı kitapçıklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Adalar Kitapçığı

Arnavutköy Kitapçığı 

Ataşehir Kitapçığı 

Avcılar Kitapçığı 

Bağcılar Kitapçığı

Bahçelievler Kitapçığı 

Bakırköy Kitapçığı

Başakşehir Kitapçığı

Bayrampaşa Kitapçığı

Beşiktaş Kitapçığı

Beykoz Kitapçığı 

Beylikdüzü Kitapçığı

Beyoğulu Kitapçığı 

Büyükçekmece Kitapçığı

Çatalca Kitapçığı

Çekmeköy Kitapçığı

Esenler Kitapçığı

Esenyurt Kitapçığı

Eyüp Kitapçığı

Fatih Kitapçığı

Gaziosmanpaşa Kitapçığı

Güngören Kitapçığı

Kadıköy Kitapçığı

Kağıthane kitapçığı 

Kartal Kitapçığı

Küçükçekmece Kitapçığı

Maltepe Kitapçığı

Pendik Kitapçığı

Sancaktepe Kitapçığı

Sarıyer Kitapçığı

Silivri Kitapçığı

Sultanbeyli Kitapçığı

Şile Kitapçığı

Tuzla Kitapçığı

Ümraniye Kitapçığı

Üsküdar Kitapçığı 

Zeytinburnu Kitapçığı

Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo