Hamilelikte Hurma Yenir Mi?

Hamilelikte hurma tüketilir mi? Hurma yemenin bebeğe bir faydası var mı? Uzm. Dyt. Elif Bilgin Baş, hamilelikte hurma tüketmenin hem sağlığa, hem de bebeğe olan etkilerini anlattı.
Hamilelikte Hurma Yenir Mi?
07 Kasım 2023, 14:49

Hurma, palmiyegiller familyasından bir bitki türüdür. Tropikal, ılıman ve çöl ikliminin hakim olduğu yerlerde görülen hurma, saçaklı bir kök yapıya sahiptir. Dışı kahverengi olan bu bitki, hafif tatlı bir tada sahiptir. Hurmanın şeker oranı yaklaşık %80'dir. Geriye kalan kısımları ise lif, protein, magnezyum, selenyum ve bakır içerir. Karbonhidrat bakımından zengin olduğu için, uzun süre tok tutabilir.

Hurma, düşük kalorisi ile kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Bu yüzden diyet listelerinde ara öğün olarak tüketilebilir. İçeriğindeki vitamin ve mineral değerleri sayesinde kemik sağlığını destekler. B vitamini içeriği ile beyin sağlığını geliştirir. Nörolojik hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Hurma, hamilelerde kasılmaları kolaylaştırır. Aynı zamanda rahim ağzını genişleterek doğumun daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olabilir. Özellikle Ramazan ayında tüketilen bu besin, aslında diğer zamanlarla da ölçülü bir şekilde tüketilebilir. 

hamilelikte hurma

Hamilelikte Hurma Yenir Mi?

Hurma lif, potasyum, magnezyum ve B6 vitamini gibi vitaminler gibi temel besin maddelerinin iyi bir kaynağıdır. Bu besinler hem annenin hem de gelişmekte olan bebeğin genel sağlığı ve refahı için önemlidir. Hamilelerin tatlı krizlerini sağlıklı bir şekilde tatmin edebilir. İlave şekerlere veya işlenmiş tatlılara ihtiyaç duymadan doğal bir tatlılık kaynağı sağlarlar. Hormonal değişiklikler ve sindirim sistemi üzerindeki baskı nedeniyle hamilelik sırasında yaygın bir sorun olan kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek diyet lifi bakımından yüksektir.

Hamileliğin son birkaç haftasında hurma yemek doğum üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bazı araştırmalar, hurma tüketmenin doğumun ilk aşamasının daha kısa sürmesine ve tıbbi müdahale ihtiyacının azalmasına yol açabileceğini göstermektedir. Bazı çalışmalar, hamileliğin son haftalarında hurma yemenin rahim ağzını doğuma hazırlamaya yardımcı olabileceğini ve tıbbi doğum indüksiyonu ihtiyacını azaltabileceğini göstermektedir. Hurma, bebeğin nöral tüpünün gelişimi için çok önemli olan ve doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilecek bir B-vitamini olan folat içerir.

Hamilelikte Hurma Ne Zaman Yenir?

Hurma, rahim ağzını genişlettiği için özellikle hamileliğin son haftalarında tüketilmesi önerilir. 33. haftadan sonra hurma tüketimi ölçülü bir şekilde olmalıdır. Günde 4-5 adet hurma tüketmek, doğumun daha kolay geçmesine yardımcı olabilir. Ancak hamile kadınların hurma tüketmeden önce doktoruna danışması gerekir. 

Yazar:

Uzm. Dyt. Elif Bilgin Baş

instagram.com/uzmandiyetisyenelifbilginbas

Şunlara da göz atın;

  1. Hamilelikte bal yenir mi?
  2. Hamilelikte kereviz yenir mi?
  3. Hamilelikte ananas yenir mi?
  4. Hamilelikte mantar yenir mi?
  5. Hamilelikte sarımsak yenir mi?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo