Gül Buketleri Nasıl Canlı Tutulur?

Özel günlerin vazgeçilmezi olan gül buketlerini uzun süre canlı tutmak için ne yapmak gerekir? İşte, gül buketlerini canlı tutmanın yolları:
Gül Buketleri Nasıl Canlı Tutulur?
14 Şubat 2024, 13:37

Doğum günü, Anneler Günü veya Sevgililer Gününün vazgeçilmezi olan güller, en sevilen çiçekler arasındadır. Bu özel günlere renk katan gül buketlerini daha uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü, canlı çiçeklerin belirli bir ömrü vardır. Doğru şekilde muhafaza edilmeyen çiçekler kısa süre içinde solar ve yaprakları dökülmeye başlar. Tam da bu yüzden, gül buketlerini canlı tutmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri yazımızda derledik. 

vazoda gül

Gül Buketleri Nasıl Canlı Tutulur?

 1. Öncelikle buket halinde alınan gülleri vazoya koymadan önce alt kısımdaki yaprakların temizlenmesi gerekir. 
 2. Çiçeklerin suyu daha iyi çekebilmesini sağlamak için, sap kısımlarını makas yardımıyla 2 cm olacak şekilde kesin. Kesme işleminin çapraz olmasına dikkat edin. 
 3. Çiçekleri canlı tutmak için, cam vazo kullanmaya dikkat edin.
 4. Vazonun içerisine koyacağınız su miktarı da önemlidir. Normal buketler için iki bardak su yeterlidir. Ancak vazonuz ufak boyutlardaysa, vazonun ortasına kadar su doldurabilirsiniz. 
 5. Vazoya koyacağınız suyun içme suyu olmasına dikkat edin. Vazodaki suyu her gün düzenli olarak değiştirin. 
 6. Çiçeklerin dallarını 3-4 günde bir keserek daha uzun süre dayanmalarını sağlayabilirsiniz.
 7. Çiçekleri vazoya koyduktan sonra, vazoyu serin ve gölgeli bir yere yerleştirin. Güneş ışınların çiçeklerin kurumasına ve kısa sürede solmasına yol açar.

Gül buketlerinin ömrü yaklaşık 7-12 gün arasıdır. Ancak bakım yapıldığı takdirde bu süre uzayabilir. Vazoya koyacağınız buketlerin dallarını budayabilir, vazoyu sürekli temiz tutabilirsiniz. Ayrıca vazoda kullanacağınız suyun musluk suyu olmamasına da çok dikkat edin. Musluk suyunun pH derecesi, çiçeklere zarar verir. 

Çiçek buketini aldıktan sonra kısa sürede vazoya yerleştirin. Dışarıda bekletilen buketler, zamanla bükülmeye ve dökülmeye başlar. 

gül buketleri

Gül Buketlerinin Ömrü Nasıl Uzatılır?

 1. Güllerin ömrünü uzatmak için vazoya su ekleyin ve suya toz besini ekleyin. Toz besini çiçekleri besleyerek daha uzun süre dayanmasını sağlar. 
 2. Vazodaki suya 1 çay kaşığı toz şeker eklemek de ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Sararan çiçekleri düzenli olarak budayın. 
 3. Vazodaki suya aspirin tozu ekleyip karıştırmak ömrünü uzatmak için kullanılan yöntemlerden biridir. 
 4. Gül buketlerinin birleşim noktasına saç spreyi sıkarak daha uzun süre dayanmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca saç spreyi, çiçeklerin daha canlı görünmesine yardımcı olur. 

Şunlara da göz atın;

 1. Gül nasıl kurutulur?
 2. Gül nasıl yetiştirilir?
 3. Gül yaprakları nasıl kullanılır?
 4. Vazo çiçeklerinin ömrü nasıl uzatılır?
 5. Çiçek aranjmanları nasıl canlı tutulur?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo