Evin Güzel Kokması İçin Ne Yapılır: 8 Öneri

Buzdolabı, mutfak lavabosu, banyo gideri gibi alanlarda oluşan kötü kokular, can sıkıcı olabilir. İşte, evin güzel kokmasını sağlamak için uygulamanız gereken 8 yöntem:
Evin Güzel Kokması İçin Ne Yapılır: 8 Öneri
03 Nisan 2024, 12:45

Evin her zaman güzel kokmasını sağlamak, kimi zaman imkansız gibi görünebilir. Özellikle mutfak lavabosu, buzdolabı gibi alanlarda oluşan kötü kokular, tüm neşenizin bir anda silinmesine yol açabilir. Mutfak başta olmak üzere evin her yerinin güzel kokmasını sağlamak için, yapabileceğiniz bazı işlemler var. Bu yöntemleri deneyerek her zaman güzel kokan bir eve kavuşabilirsiniz. 

Evin Güzel Kokması Nasıl Sağlanır?

 1. Karbonat

karbonat

Karbonat, kökü kokuları içine çekme ve absorbe etme konusunda oldukça başarılıdır. Buzdolabı ve mutfaktaki kötü kokuları hapsetmek için, karbonattan yardım alabilirsiniz. Karbonatı birkaç kaseye koyun ve bu kaseleri kötü kokuların oluştuğu alanlarda bekletin. Bu sayede kötü kokulardan eser kalmadığını fark edebilirsiniz.

 1. Çay

adaçayı

Karbonat gibi çay da doğal bir koku emicidir. Çayınızı demleyip içtikten sonra, poşetleri bir kaba alarak kötü kokuları hapsetmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca papatya, adaçayı veya lavanta çayı demleyerek evin her köşesinin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Limon

limon

Limon kabuklarını değerlendirmenin en güzel yolu, onları kaynatmaktır. Kullandığınız limonları ve limon kabuklarını bir tencereye alın. Üzerine su ekleyin ve kısık ateşte pişmeye bırakın. Limondan yükselen güzel kokular, tüm odalara yayılacaktır.

 1. Kahve

kahve çekirdeği

Kahveseverler için de mükemmel bir önerimiz var. Birkaç tane kahve çekirdeğini fırın tepsisine yerleştirin. 180 dereceli fırında 10 dakika pişirin. Bu işlemin ardından kahveleri salona yerleştirin. Fırın kapağını ise açık bırakın. Fırından yükselen kahve kokusu, tüm evi kısa sürede saracaktır.

 1. Potpuri

potpuri

Evin güzel kokmasını sağlamak için, kendi potpurinizi hazırlayabilirsiniz. Bir tencereye elma dilimi, portakal kabuğu, karanfil, tarçın çubuğu, limon ve sevdiğiniz baharatları alın. Üzerine su ekleyerek kısık ateşte kaynatın. Potpuriden yükselen kokular zamanla eve yayılacaktır.

 1. Vanilya özü

vanilya özütü

Vanilya kokusuna kim hayır diyebilir ki? Bu kokunun tüm eve yayılmasını sağlamak için, vanilya özünü ısıya dayanıklı bir tabağa alın. Fırında 5 dakika pişirin ve fırın kapağını açık bir şekilde bırakın. Vanilya özünü evin çeşitli alanlarına yerleştirerek de güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Esansiyel yağlar

portakal yağı

Oda spreylerini sevmiyorsanız, difüzör kullanarak evinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Difüzöre nane, limon, tarçın, portakal, vanilya, biberiye gibi yağları yerleştirin. Ayrıca esansiyel yağları, kötü kokuların yoğun olduğu yerlere damlatın. Örneğin çöp kovasının içine 5 damla, mutfak giderine 5 damla ve banyoya 5 damla yağ dökerek daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Kurutulmuş otlar

kurutulmuş otlar

Kurutulmuş otlar, güzel koku için deneyebileceğiniz yöntemlerden biridir. Zeytin dalı, defne yaprağı, adaçayı, papatya gibi kurutulmuş otları demet haline getirin ve mutfakta ters bir şekilde asın. Bu otlar hem güzel koku, hem de daha şık bir görünüm sağlayacaktır.

Şunlara da göz atın;

 1. Buzdolabı kokusu nasıl giderilir?
 2. Mutfak lavabosu kokusu nasıl giderilir?
 3. Bulaşık makinesi kokusu nasıl giderilir?
 4. Beyaz sirkenin kullanım alanları
 5. Aslında hiç işe yaramayan temizlik tüyoları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo