Acı Severler Buraya: Dünyanın En Acı 10 Biberi

Ben acının her türlüsünü severim diyenleri buraya alıyoruz. Yemeyi bırakın, yanından bile geçmemeniz gereken dünyanın en acı biberlerini sizlere sunuyoruz. İşte, Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başaran dünyanın en acı 10 biberi
Acı Severler Buraya: Dünyanın En Acı 10 Biberi
11 Ekim 2023, 16:25

'Acı olsun da ne olursa olsun' diyenleri buraya alalım. Şu ana kadar yediğiniz tüm acı tatları unutturacak biberleri bir araya getirdik. Ben acısız yemek yemem diyenler, acı biber yeme üzerine iddiaya girenler, bu biberlerin acısına siz bile dayanamayacaksınız. Guinness rekorlar kitabına girmeyi başaran bu biberleri yemek bir yana dursun, düşüncesi bile ağzınızdan ateş çıkmasına neden olabilir. Biberlerin acılık ölçülü scoville ismi verilen bir acılık sabitiyle ölçülüyor. Ülkemizde yetiştirilen acı biberler ortalama 10.000 SHU. Listede yer verilen biberleri sondan başlayarak sıraladık. Listenin sonunda sizi dünyanın en acı biberi bekliyor, bizden söylemesi. İşte, dünyanın en acı 10 biberi: 


 1. Red Savina Habanero

Güney Amerika'ya özgü bir biber olan habanero biberi, dünyanın en acı 10. biberi olarak kabul ediliyor. Scoville Skalası'na göre acılık değeri 500.000 SHU olan habanero, ülkemizde bulunan biberlere göre 10 kat daha acı.


 1. 7 Pot Red

Scoville Skalasına göre acılığı 1 milyon SHU olan 7 pot red biberinin bir tanesi, 7 tencereye yetecek derecedeymiş. İsmi de buradan geliyor. 


 1. Blut Jolokia

2007 yılında en acı biber olarak rekorlar kitabına giren blut jolokia, ortalama 1.1 milyon SHU'ya sahiptir. Hindistan'da yetiştirilen bu biberin rekoru ise, sonradan kırıldı elbet. Sosyal medyada üzerine çok iddiaya girilen blut jolokia biberi, 'hayalet biber' olarak da tanınıyor.


 1. Barrackpore

Listemizin 7. sırasına 1.3 milyon SHU olan bir biber çeşidi ile devam ediyoruz. Aslında barrackpore biberi, 7 pot red biberi ile aynı aileden geliyor. Güney Amerika kıtasının Trinidad ülkesinde yetiştirilmektedir.


 1. Naga Viper

Dünyada çok az bulunan naga viper biberi, 1.349.000 SHU'ya sahiptir. Hindistan'da yetiştirilen bu biberi yemek, büyük cesaret istiyor.


 1. Scorpion Butch T

Trinidad ve Tobago'da yetiştirilen scorpion butch t biberi, 1.463.700 SHU değeri ile 2011 yılının en acı biberi seçilmiştir. Ardından rekor tekrar kırılsa da, acı değerinin çok yüksek olduğu kabul etmek gerekiyor.


 1. 7 Pot Primo

1.469.000 SHU'ya sahip olan bu biber, sarı rengi ve şekliyle oldukça dikkat çekici. Trinidad'da yetiştirilen bu biber de, nadir bulunan biberler arasında yer alıyor.


 1. 7 Pot Douglah

Listemizin ilk üçüne 1.853.936 SHU'ya sahip olan 7 pot douglah biberi ile devam ediyoruz. Koyu kahverengi ve bordo karışımı bir renge sahip olan bu biberin ana vatanı Güney Amerika. Genellikle çok az miktarı kurutulmuş veya toz olarak kullanılıyor. 


 1. Moruga Scorpion

Moruga akrebi olarak da bilinen bu biber, 2.009.231 SHU değerine sahip. Bırakın yemeyi, dilinizin değmesi ile mide ağrılarına yol açabilecek türden. 


 1. Carolina Reaper


Listemizin ilk sırasına geldik. Dünyanın en acı biberi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren ve rekoru henüz kırılamayan bu biber, 2.200.000 SHU'ya sahip. Güney Carolina bölgesinde yetiştirilen bu biber, ülkemizdeki biberlerden yaklaşık 220 kat daha acı. Olur da bir gün denk gelirseniz, mutlaka uzak durmanızı öneriyoruz.


Türkiye'nin En Acı Biberi Nedir?

Ülkemizde yetiştirilen en acı biber, Samandağ biberidir. Hatay'da yetiştirilen bu biberin scoville değeri ise ortalama 50.000 SHU'ya sahip. 


Şunlara da göz atın;

 1. Baş ucuna koyduğunuz su sizi zehirliyor!
 2. Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir?
 3. Akciğerleri temizleyen en etkili 9 besin
 4. Kırmızı, yeşil ve acı biberin faydaları nelerdir?
 5. D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo