Çocuklarda Diş Sağlığına Dikkat!

Çocuklarda ağız bakımı nasıl olmalı? Çürük dişe yatkın olmak ne demek? İşte, Diş Hekimi Dr. Damla Zenar'dan çocuklarda diş sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenler:
Çocuklarda Diş Sağlığına Dikkat!
26 Ocak 2023, 11:48

Çocukluk çağında ağız ve diş bakımı yetersizliği neticesinde, süt dişlerinde çürükler oluşmaya başlayabilir. Bu durum bazen düşme, çarpma gibi dış etkenlere bağlı olarak gelişir ve dişlerde kırılmalar meydana gelebilir. Çocukların diş tedavisi yapılırken, koruyucu diş hekimliği uygulamaları oldukça önemlidir. Kısa süreli, ağrısız ve diş hekimi fobisi oluşturmadıkları için, çocukların diş hekimi ile ilk karşılaşmalarında koruyucu diş hekimliği tercih edilebilir.

Ağız Hijyeni Eğitimi

Beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi, diş fırçalama ve diş ipi kullanımının öğretilmesi ve ağız diş sağlığının öneminin anlatılmasını içeren hijyen eğitimleri, hem çocuklar, hem de büyükler için çok önemlidir.

çocuklarda diş sağlığı

Çürük Risk Grubu

Farklı tekniklerden yararlanılarak çocukların çürük risk grupları belirlenir ve dişlerinin çürümeye olan yatkınlıkları tespit edilir. Bu noktada amaç, diş çürüklerini tedavi etmekten ziyade, diş çürüklerine neden olan faktörleri belirleyip düzenlemektir. 

Çocuklarda Çene Gelişimini Bozan Alışkanlıklar

  1. Parmak - Emzik Emme: 2 yaşına kadar çocuklardaki tüm emme alışkanlıkları normaldir ve bu durum genellikle kendiliğinden geçer. Ancak 4 yaş sonrasına kadar devam eden emme alışkanlığı, diş ve çenede kalıcı deformasyonlara meydana gelebileceği için, en kısa zamanda emme alışkanlığı bıraktırılmalıdır. 

çocuklarda diş sağlığı

Ön kesici dişlerin arasına yerleşen parmak, üst taraftaki ön dişlerin öne doğru eğimlenmesine ve dişlerin aralanmasına neden olabilir. Bu durumda alt ön kesici dişler ise geriye doğru konumlanır. 7-8 yaşına gelen çocuklarda, alışkanlık kırıcı adı verilen özel aparey uygulanabilir.

  1. Ağız Solunumu: Solunum problemleri, çene gelişimini olumsuz etkiler. Burundan değil de, yalnızca ağızdan solunum mevcutsa, mutlaka kulak burun boğaz doktoruna danışılmalıdır. Devam eden ağızdan soluma durumu hem ortodontik problemlere neden olmakta, hem de ağız kuruluğuna bağlı diş çürüklerinde artışa sebep olmaktadır.

Yazar:

Diş Hekimi Dr. Damla Zenar

Şunlara da göz atın;

  1. Çocuklarda ağız ve diş bakımı nasıl yapılır?
  2. Çocukluk çağı obezitesi ve beslenme
  3. Çocuklarda grip nasıl geçer?
  4. Zayıf çocuklar nasıl beslenmeli?
  5. Çocukların beyin gelişimini destekleyen besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo