Çilek Cilde İyi Gelir Mi?

Çileğin cilde faydaları nelerdir? Özellikle cilt maskelerinde yaygın olarak kullanılan çilek, yalnızca genel sağlığı değil, cilt sağlığını da olumlu yönde etkiler. İşte, çileğin cilde olan faydaları:
Çilek Cilde İyi Gelir Mi?
02 Mayıs 2024, 13:25

Çilek, yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biridir. Vücut için çok faydalı olan bu besin, kimi zaman sade bir şekilde, kimi zaman da tatlı ve içecek tariflerinde kullanılır. Cilt maskeleri ve kozmetik alanında da yaygın olarak kullanılan çilek, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cilt problemlerini gidermeye yardımcı olabilir. Bu yazıda, çileğin cilt üzerindeki faydalarını yakından inceleyeceğiz.

çilek

Çileğin Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Çilekler polifenoller olarak bilinen antioksidanların yanı sıra C vitamini, potasyum, manganez, folat gibi vitamin ve mineraller içerir.
 2. Çilekler C vitamini içerir. Bu vitaminin sodyum askorbil fosfat (SAP) olarak bilinen stabil, suda çözünür versiyonunun cildi aydınlattığı bilinmektedir.
 3. Çileklerin C vitamini açısından yüksek olması ve C vitamininin anti-inflamatuar özellikleriyle bilinmesi nedeniyle, çileklerin sivilce ile ilişkili inflamasyonun bir kısmını azaltmaya yardımcı olması mümkündür. Bazı küçük çalışmalar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen SAP'nin sivilce üzerindeki etkisi konusunda umut verici sonuçlar göstermiştir.
 4. Çilek yemek, oksidatif stres ve iltihapla savaşmanıza yardımcı olan tüm sağlıklı vitamin ve mineralleri tükettiğiniz anlamına gelir. 
 5. Çilek, canlı renklerine katkıda bulunan antosiyaninler adı verilen bileşikleri içerirler. Bunlar, kan lipit profilinizi iyileştirmek ve kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltmak da dahil olmak üzere çok sayıda fayda sağlar.
 6. Çilek, cilde aydınlık ve canlı bir görünüm sağlayabilir. Gözenekleri sıkıştırarak akne oluşumu riskini azaltabilir.

çilek maskesi

Cilt Sağlığı İçin Çilek Nasıl Kullanılır?

 1. Bazı insanlar buzdolabından bir kap çilek almayı ve genellikle çilekleri ezip yoğurt veya bal ile karıştırarak kendi yüz maskelerini yapmayı tercih ederler. Bazıları süt veya kremayla karıştırmayı tercih edebilir. Maskenizi uyguladıktan sonra iyice duruladığınızdan emin olun.
 2. C vitamini, antioksidanlar ve lif. Bir bardak çilek suyunu yudumlayarak tüm bu faydalardan yararlanabilirsiniz.
 3. Biraz çilek püresi ve biraz şekeri karıştırarak, kendi mutfağınızda oldukça güzel bir yüz peelingi yapabilirsiniz. Biraz daha pürüzsüz hale getirmek için biraz hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı eklemeyi de deneyebilirsiniz. Hassas cilde sahip olanlar, şekerli eksfolyantların cilt üzerinde sert olabileceğini, tahrişe ve iltihaplanmalara yol açabileceğini unutmayın.

Not: Çileği cildinize uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar oluşabilir ve ciltte tahrişler meydana gelebilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Çilekli cilt maskesi tarifleri
 2. Çilekli tarifler
 3. Yaban mersininin cilde faydaları nelerdir?
 4. Kahve telvesi cilde iyi gelir mi?
 5. Papayanın cilde faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo