Çikolata buzdolabında saklanır mı? Uzmanlara göre hayır... Peki, nasıl saklanmalı?

Çikolatanın tadı güzeldir. Ancak görünüşe göre çoğu insan çikolatayı yanlış şekilde saklıyor ve uzmanlar "Buzdolabına koymayın" diyor... Peki, bu düşüncenin nedeni ne? Çikolata en iyi nasıl saklanır? İşte yanıtları...
Çikolata buzdolabında saklanır mı? Uzmanlara göre hayır... Peki, nasıl saklanmalı?
11 Aralık 2023, 13:41

Çikolata nasıl saklanır? Buzdolabı neden doğru seçenek değil? Bu makalede farklı kaynaklar üzerinden bu sorunun yanıtlarına bakıyoruz. Ortak fikir çikolatanın buzdolabında saklanmaması gerektiği yönünde. İşte bu konudaki yorumlar:

çikolata çeşitleri

  1. Chip.de'ye göre çikolata en çok serin ama soğuk olmayan ortamda ve nem yüksek değilken aromasını, tadını, dokusunu erime noktasını sergiler. Buzdolabı ise düşük sıcaklık nedeniyle çikolatanın lezzetini kaybetmesine neden olacaktır. Bilindiği gibi yiyecekler buzdolabındaki diğer ürünlerin koku ve tatlarını da emer. Çikolata da eğer hava geçirmez şekilde paketlenmemişse bu süreci yaşayacaktır. Isı ve nemdeki değişiklik; çikolata üzerinde beyaz lekeler ve çizgiler olarak görünür hale gelir. Çikolata buzdolabında saklanırsa bu lekeleri siz de görebilirsiniz.
  2. Independent'ın haberine göre şekerleme şirketi Cadbury de çikolatayı saklamanın doğru yolunun buzdolabı değil kilerde saklamak olduğunu söylüyor.
  3. Hotelchocolat.com'un haberine göre çikolatayı buzdolabında saklamak sadece dokusunu değil tadını da etkileyebilir. Çünkü kakao yağı, tatları ve kokuları emecektir. Çikolatanın normalde buzdolabında saklanmamasının bir başka nedeni de dokusunu değiştirmesidir: Yaz aylarında çikolata eriyip yapışkan bir topak haline gelebilir, buzdolabına koymak ise tam tersi etki yaratır. Gıda güvenliği uzmanı Belinda Stuart-Moonlight, çikolatanın buzdolabında saklanmaması gerektiğini çünkü "şeker patlamasına" yol açtığını belirtiyor. Bu, çikolata soğutulduğunda ve daha sonra daha yüksek sıcaklıklara maruz bırakıldığında meydana gelir; yüzeydeki yoğunlaşma, yeniden kristalleşen şekerin bir kısmını çözer ve size tanecikli, beyaz bir yüzey tabakasına sahip bir çikolata bırakır. Keyif alacağınız kremsi, ipeksi dokular kaybolur ve elinizde kırılgan bir çikolata kalır.

çikolata

Çikolata Nasıl Saklanır?

En iyi sonuçları elde etmek için çikolatanın 10°C ile 20°C arasındaki bir sıcaklıkta saklanması gerekiyor. Çikolata evin daha serin, gölgeli kısımlarına konulabilir. Tüm ev ısınıyor gibi görünüyorsa buzdolabında saklayabilirsiniz ancak çikolatanızın kalitesinin bozulmaması için birkaç önlem almanız gerekir.

  1. Hoş olmayan tatların çikolatanıza nüfuz ederek tadını değiştirmesini önlemek için çikolatanızı hava geçirmez bir kapta saklayın.
  2. Çikolatanın soğutulmasının neden olduğu donuk tadı ve kırılgan dokuyu önlemek için, yemeden yaklaşık 30 dakika önce buzdolabından çıkarın, ancak doğrudan güneş ışığına bırakmayın. Bu, çikolatanızın eriyip dağılmadan oda sıcaklığına kadar ısınmasını sağlar.

Marthastewart.com da bu konuya kafa yorumuş ve iki uzmana danışmış. Onlara göre genel olarak çikolatayı oda sıcaklığında, tamamen ambalajlanmış halde, ısıdan ve sudan uzakta tutmak en iyisidir. Kaliforniya'daki Kokak Chocolates'in kurucusu Carol Gancia, nem kontrollü bir buzdolabınız olmadığı sürece, çikolatayı buzdolabınızda saklamanın çikolatalarınıza nem katacağını söylüyor.

İzlanda'daki Omnom Chocolate'ın şefi ve kurucu ortağı Kjartan Gíslason ise eviniz çok sıcakken çikolataları buzdolabında saklayabileceğini söylüyor; "Yemeden önce en az 30 dakika oda sıcaklığında bekletin, böylece ısırılması çok zor olmaz" diyor.

Bitter çikolata

Nem ve Isı Çikolatayı Nasıl Etkiler?

İki uzman, "Çikolatayı açtığınızda üzerinde beyazımsı bir kaplama olduğunu görürseniz, çikolatanın şeker ya da yağ lekesi olduğunu anlarsınız. Çikolata uzun süre neme maruz kaldığında şeker çiçeklenmesi; ısıya maruz kaldığında ise yağ çiçeklenmesi meydana gelir" diyor. Gancia, "Nem şekeri çeker ve buharlaştığında beyaz şeker kristalleri barınızın yüzeyine yükselir" diye ekliyor.

çikolatalar

Sıkıca Sarın

Çikolata, kokuları kolayca emer, bu nedenle onu sarılı tutmak ve lezzetini etkileyebilecek diğer şeylerden (sarımsak, soğan ve hatta baharat dolabınız gibi) uzak tutmak çok önemlidir. Gíslason, "Ambalajı açtıysanız ve daha sonra saklamak istiyorsanız, onu güzelce tekrar sardığınızdan emin olun" diyor.

Açıldıktan Sonra Hızlı Tüketin

Uzmanlar çikolata yemeye başladığınızda onu ne kadar erken bitirirseniz o kadar iyi olacağı konusunda hemfikir. Gancia, "Açılmış çikolatalar koku alabilir, eriyebilir, neme maruz kalabilir bu da lezzetli, güzel görününen çikolata deneyiminden uzaklaştırır. Bir bitter çikolata iki yıla kadar dayanabilirken, açıldıktan sonra birkaç hafta içinde tüketmek, çikolatanızın tadını en iyi şekilde almanızı sağlayacaktır" diyor.

Şunlara da göz atın;

  1. Bitter çikolata nedir?
  2. Çikolatayı eritmek için ihtiyacınız olan ipuçları
  3. Çikolata gluten içerir mi?
  4. Çiikolatalı tatlı tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo