Bir uzman, bağışıklık için bu denenmiş ve başarılı olmuş 5 yolu öneriyor

Sonbahar ve kış dönemlerinde, soğuk algınlığı, grip sıklıkla rastlanılan durumlardan. Bu nedenle insanlar bağışıklığı güçlendirmek için çeşitli formüller arıyor. Bir uzman ise en kolay ve kanıtlanmış 5 yöntemi sıralıyor.
Bir uzman, bağışıklık için bu denenmiş ve başarılı olmuş 5 yolu öneriyor
04 Aralık 2023, 10:37
Lezzet Trendleri

Soğuk algınlığı ve gripten korunmak için C vitamini, D vitamini stoklamak yeterli mi? Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Michael Ben-Aderet CNBC için yazdığı makalede durumun pek de öyle olmadığını söylüyor. Aderet "Çoğu insan, en azından Amerika’da, sağlıklı bir diyetle beslenebiliyor ve vitaminlerinin çoğunu normal diyetlerinden alabiliyor. Ama sanırım hâlâ ‘yeterince alıyor muyum?’ endişesi var. Gerçek şu ki, normal, sağlıklı bir diyet alabilen ve klinik bir vitamin eksikliği olmayan bireylerde vitamin takviyesinin hiçbir zaman kanıtlanmış bir klinik faydası olmadı. Bu, herhangi bir fayda sağlamalarının imkansız olduğu anlamına gelmez. Bu sadece faydasını kanıtlayamadığımız anlamına geliyor" diyor.

Aderet, bazı kişilerde ciddi, tıbbi C vitamini ve D vitamini eksikliklerinin (şişme, diş eti kanaması veya kemik kırılmasına yol açabilen ) bulunduğunu ve bu kişiler için vitamin takviyesinin önemli olduğunu; bir uzmana danışmak gerektiğini söylüyor.

5 denenmiş ve doğrulanmış bağışıklık güçlendirici

Ben-Aderet, C vitamini ve D vitamini dışında bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin kanıtlanmış birçok yolu olduğunu söylüyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için şunları öneriyor:

  1. Sağlıklı ve dengeli beslenmek
  2. Egzersiz yapmak
  3. Kaliteli uyku
  4. İyi el hijyeni uygulamak
  5. Dolaşan solunum yolu virüslerine karşı aşı olmak

Doğal Gıdalar

Dr. John Mafi ise “Vitaminleri doğal kaynaklardan almak her zaman daha iyidir” diyor. C vitamini almak için portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgilleri yiyebileceğinizi belirtiyor. Lahana ve brokoli gibi bazı yeşilliklerde de büyük miktarda C vitamini bulunur.

Şunlara da göz atın;

  1. Güçlü bağışıklık için altın besinler
  2. Bağışıklığı zayıflatan besinler
  3. Bağışıklığı güçlendiren meyve suları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo