Adım Adım Biber Fidesi Nasıl Yetiştirilir?

Evde biber fidesi nasıl yetiştirilir? Biber fidesinin toprağı nasıl olmalıdır? Biber fidesi nasıl konumlandırılır? İşte, evde adım adım biber fidesi yetiştirme yöntemleri ve dikkat edilmesi gerekenler:
Adım Adım Biber Fidesi Nasıl Yetiştirilir?
02 Haziran 2023, 15:06

Evde kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmek isteyenleri böyle alalım. Organik bahçeciliğe geçiş yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği besinler arasında yer alır biber fidesi. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ekilen biber, kısa sürede büyüyüp gelişerek mahsul vermeye başlar. Öncelikle biber fidesini ekmek için, don tehlikesinin geçmesini beklemelisiniz. Aksi takdirde biberleriniz gerekli gelişimi gösteremez ve kısa sürede ölür. Don tehlikesi geçtikten sonra, aşağıdaki adımları takip ederek evinizde kolayca biber yetiştirebilirsiniz.

Biber Fidesi Nasıl Yetiştirilir?

 1. Öncelikle biber fidesi için uygun bir toprak karışımı hazırlamanız gerekir.
 2. Toprağı saksının 2/3'ünü kapatacak şekilde doldurun. Fideleri ekeceğiniz alanlara delikler açın.
 3. Biber fidesini, sahip olduğu toprakla birlikte açtığınız boşluklara yerleştirin. 
 4. Üzerine kökleri kapatacak şekilde toprakla örtün. Ancak çok fazla bastırmamaya dikkat edin. 
 5. Biber fidesini ektikten sonra, bitkinize ilk can suyunu verebilirsiniz.

biber fidesi

Biber Fidesinin Toprağı Nasıl Olmalı?

Torflu bahçe toprağı, biber fidesini yetiştirmek için oldukça uygundur. Ek olarak toprağın çabuk ısınan ve geçirgen özellikli olmasına da dikkat edin. Biber fidesinin kısa sürede büyüyüp gelişebilmesi için, toprağa düzenli aralıklarla gübre, saf kil, yumurta kabuğu, muz kabuğu, tarçın, demir çubuk, magnezyum sülfat gibi besin takviyeleri verebilirsiniz. Dilerseniz, zirai ilaç satan yerlerden en uygun gübreyi de temin edebilirsiniz. 

Biber Nereye Yerleştirilir?

Biber fidesi için en uygun ortam, güneşli alanlardır. Gündüz sıcaklığının 20-25 derece, akşam sıcaklığının ise 15-17 derece arasında olması gerekir. Biber fidesi, ilk gün ışıklarını alacak bir yerde konumlandırılmalı, öğlen güneşinden korunmalıdır. Ayrıca şiddetli rüzgar ve yağmur alacak alanlardan da korunması gerekir. 

biber fidesi

Biber Fidesi Ne Zaman Sulanır?

Biber fidesi, sabahın erken saatlerinde veya akşam karanlık çökmeye başladığında sulanmalıdır. Biberi, hep aynı günlerde ve aynı saatlerde sulamaya dikkat edin. Yeni dikilmiş bir biber fidesi için, bir bardak su yeterlidir. Fideniz büyüdüğünde ise su miktarı 3 bardak olacak şekilde arttırılabilir. Biber fidesinin toprağının kurumasına izin vermeyin. Toprak nemli kalacak şekilde sulamayı ayarlayabilirsiniz. Kışın haftada bir, yazın ise haftada 2-3 kez sulamak yeterli olacaktır.

biber

Biber Fidesi Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Biber fidesini, kavurucu sıcaklar öncesinde sulamayın. Bu durum, biber yapraklarının yanmasına sebep olur.
 2. Ekim yapacağınız toprağa çok dikkat edin. Doğrudan gübreli toprak alırsanız, biberleriniz kısa sürede yanabilir. Bunun yerine normal toprak karışımına yukarıda saydığımız besinleri ekleyin.
 3. Biber fidesini, hava sıcaklıklarının artmaya başladığı dönemlerde ekin.
 4. Eğer fideyi bahçeye ekiyorsanız, rüzgardan korunaklı bir yer seçin. 
 5. Fidenin verimli olması için, yapay gübre kullanmayın. Doğal takviyelerle büyümesine izin verin.

Fide Ne Zaman Biber Verir?

Biber fidesini tohumdan ektiyseniz, 20-30 gün içinde çimlenir. İlkbahar aylarının başında ekilen biber, Temmuz ayında hasada hazır bir hale gelir. Fidenin biber verme süresi daha kısadır.

Şunlara da göz atın;

 1. Sarımsak nasıl yetiştirilir?
 2. Vişne nasıl yetiştirilir?
 3. Nane nasıl yetiştirilir?
 4. Saksıda marul nasıl yetiştirilir?
 5. Saksıda domates nasıl yetiştirilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo