İstanbul'un Lezzet Dolu Rüyası: Café Marmara ve Mavi Balık

Buyurun size şehrin göbeğinde küllerinden yeniden doğan bir klasik Cafe Marmara ve Boğaz’ın en güzel konumlarından birinde deniz mahsüllerine doyacağınız bir balıkçı Mavi Balık. Hadi şöyle bir göz atalım bu şahane lezzet duraklarına...
İstanbul'un Lezzet Dolu Rüyası: Café Marmara ve Mavi Balık
30 Ocak 2024, 17:06
Lezzet Trendleri

Cafe Marmara Geleneği Yeniden Doğdu

Yıllar boyu konumuyla ve menüsünde sunulan lezzetleriyle hatıraların buluşma noktası olan Cafe Marmara, Taksim'deki yerine geri döndü. Taksim Meydanı'nı gözler önüne seren pencereleri, yıllar boyu birçok anımıza ev sahipliği yapmıştı. Yenilenen menüsü ve ambiyansıyla eski yerine dönen Cafe Marmara'nın menüsü,  Şef Tolga Özkaya öncülüğünde hazırlanmış. Mutfak ise Şef Seda Dadaylı'ya ve ekibine emanet...

peynir tabağı

Özkaya, ''Tüm güne yayılan çeşitli menümüzle Taksim gibi her milletten milyonlarca insanın geçtiği meydanın ruhunu menümüze yansıttık. Kaliteli ürünlerle hazırlanan menüyü, iyi yemek ve iyi servisle buluşturduk. Türk, Fransız ve İtalyan başta olmak üzere dünya mutfaklarını da menümüze ekledik.'' diyerek Café Marmara menüsünü özetliyor.

Kahvaltı saatlerinde taze çıkan hamur işleri veya sağlıklı seçenekler arayanlar için yerel ürünlerle hazırlanan alternatifler bulunuyor. 

kruvasan

Cafe Marmara'nın klasiği olan kruvasan ise, sabah saatlerinin vazgeçilmez. Günün ilerleyen saatlerinde ise çay ve kahvenin yanına yakışacak tatlılar bulunuyor. Özellikle ekler, cheesecake gibi lezzetler, tatlı severler için farklı bir seçenek sunuyor. 

Dana şinitzel, çedar peyniri, trüflü mayonez, biber reçeli ile tatlandırılmış JON's Burger ise mekanın çeşitliliğini gösteriyor. 

burger

Cafe Marmara'nın özel reçetelerinden biri de, milföy tabanlı Vol au vent tatlısı. Bu tatlı, kruvasan hamurunun yorumlanmasından oluşuyor. Poke bowl, marmarita pizza ve makarnalar da denenmesi gerekenler arasında. 

Boğaz'da Zarafet ve Lezzet Buluşması ''Mavi Balık''

mavi balık

İstanbul'un kalbinde, lezzet molası vermek isteyenler için bir diğer önerim: Mavi Balık Restaurant. İstanbul Boğazının panoramik manzarasını gözler önüne seren bu mekan, bir ressamın fırçasından çıkmış gibi göz alıcı bir ambiyansa sahip.

meze

Mekana adım atar atmaz, taze deniz kokularıyla karşılaşıyorsunuz. Günlük 12 çeşit taze balık ve deniz ürünleri temin edilen mekanda, tuzda balık, kimyonlu kabak, karidesli çibez mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında. Eğer yeni rotalar keşfetmek ve Boğaz'ın sularında unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşamak istiyorsanız, Mavi Balık Restaurant'ı tercih edebilirsiniz.

Kategoriler
Lezzet Logo