Portakallı Cilt Maskesi Tarifleri: Portakalla Yapılan 6 Doğal Maske

Portakal, cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde cilt sağlığına katkıda bulunabilir. Peki, portakalla hangi maskeler yapılır? İşte, evde kolayca hazırlayabileceğiniz 6 farklı portakallı cilt maskesi tarifleri:
Portakallı Cilt Maskesi Tarifleri: Portakalla Yapılan 6 Doğal Maske
07 Aralık 2023, 16:03
Lezzet Trendleri

Portakal, içeriğinde bulunan C vitamini ve antioksidanlar sayesinde, kolajen üretimini artırır. Kolajen, pürüzsüz cilt oluşumu için en önemli proteindir. Asit içeriği sayesinde fazla yağların emilmesine yardımcı olan portakal, topikal olarak uygulandığında cildi nemlendirir. Kuru ciltlerde görülen kaşıntı ve dökülme sorununa yardımcı olabilir. Portakal kabukları ise cildin yumuşamasını ve mikroplardan arınmasını sağlar.

Önemli Not: Portakal, yüksek miktarda asit içerdiği için maskeler uygulanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Portakal, limon gibi asitli ürünleri, cildinize uzun süre uygulamayın. Maskeyi uyguladıktan sonra kızarıklık, kaşıntı, kabarma gibi reaksiyonlar görülürse, cildinizi bol suyla yıkayın ve maskeyi bir daha uygulamayın.

 1. Portakallı Gül Suyu Maskesi

Malzemeler;

 1. 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu
 2. 1 yemek kaşığı portakal posası (portakal dilimlerini çatalla ezip posasını çıkarın)
 3. 2 yemek kaşığı gül suyu
 4. 2 damla limon suyu

Yapılışı: Portakal posası ve sandal ağacı tozunu karıştırın. İçine gül suyu ve limon suyunu ekleyerek cildinize uygulayın. 10 dakika sonra ılık suyla cildinizi durulayın. Bu maske, fazla yağı emip cildin parlak görünmesini sağlar.

portakal maskesi

 1. Portakallı Aloe Vera Maskesi

Malzemeler;

 1. 2 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu
 2. 2 yemek kaşığı aloe vera jeli
 3. 2 damla limon suyu

Yapılışı: Portakal kabuklarını kurutup blenderdan geçirerek toz haline getirin. Portakal kabuğu tozu ve aloe vera jelini karıştırın. Üzerine limon suyunu ekleyip cildinize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maske, cilt lekelerini azaltmak ve parlak cilt için kullanılır.

 1. Portakallı Muz Maskesi

Malzemeler;

 1. 1/2 adet portakal
 2. 1/2 adet muz

Yapılışı: Muz ve portakalı çatalla ezerek püre haline getirin. Karışımı cildinize uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi durulayın. Muz cildi derinlemesine temizlerken, portakal cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

portakal maskesi

 1. Portakallı Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Malzemeler;

 1. 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 2. 1 yemek kaşığı portakal posası

Yapılışı: İki malzemeyi bir kasede karıştırın. Cildinize sürüp 20 dakika bekletin. Ardından yüzünüzü pamuk yardımıyla silin ve ılık suyla durulayın. Bu maske cildi nemlendirir ve esnekliğini artırır.

 1. Portakallı Yoğurt Maskesi

Malzemeler;

 1. 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu
 2. 1 yemek kaşığı yoğurt
 3. 1 yemek kaşığı gül suyu

Yapılışı: Yoğurt, portakal kabuğu ve gül suyunu karıştırın. Karışımı fırça yardımıyla cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maske, cildi aydınlatır ve nemlendirir. Koyu lekelerin azalmasına destek olur. 

portakallı yulaf ezmesi maskesi

 1. Portakallı Yulaf Ezmesi Maskesi

Malzemeler;

 1. 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 2. 2 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu
 3. 2 yemek kaşığı gül suyu

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırıp macun kıvamına getirin. Karışımı cildinize sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla cildinizi durulayın. Bu maske, ciltteki fazla yağı temizleyerek sivilceleri önler. 

Şunlara da göz atın;

 1. Çilekli cilt maskesi tarifleri
 2. Patates maskesi tarifleri
 3. Kil maskesi tarifleri
 4. Siyah nokta maskeleri
 5. Kırışıklık giderici maskeler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo