Nar Nasıl Temizlenir?

Nar sonbaharın gözde meyvelerinden biridir. Tatlı ve tuzlu olarak tarifler içerisinde kullanılabilir. Sizler için nar nasıl temizlenir anlattık. İşte, nar nasıl temizlenir:
Nar Nasıl Temizlenir?
24 Kasım 2022, 13:22

Nar taneleri, hem tatlı hem de tuzlu yemeklere gevrek, lezzetli, yakut kırmızısı bir renge sahip bir meyvedir. Onları meyveden çıkarmak ve temizlemek zor görünebilir, ancak aslında bir kez alıştığınızda oldukça basittir. Birkaç hızlı numara ile nar tanelerinizi kısa sürede temizleyip yemeye hazır hale getireceksiniz. Dilerseniz nar ayıklama haberine de göz atabilirsiniz. Sizler için nar nasıl temizlenir anlattık. İşte, nar nasıl temizlenir:

1.Adım: Narı Açın

 1. Çiçek ucunu çıkarmak için üstüne bir koni şekli kesin. Şef bıçağını narın çiçek ucunun hemen yanında hafif bir açıyla tutun. Koni biçimli bir meyve parçasını çıkarmak için çiçeğin çevresini bir daire şeklinde kesin, ardından bir kenara koyun
 2. Gövde ucunu alt kısımdan dilimleyin. Narı ters çevirin ve küçük, kahverengi ve dairesel olan sapı bulun. Bıçağın kenarını sapın hemen yanında tutun ve ince, disk benzeri bir şekilde dilimleyin.
 3. Meyvenin etini değil, kabuğunu yanlardaki sırtlar boyunca dilimleyin. Nara tepeden bakın ve meyvenin kenarında, çiçek ucundan gövde ucuna kadar uzanan yumuşak sırtları veya çıkıntıları bulun. Bıçağınızı her sırt boyunca sıyırın, çiçeğin ucundaki oyuk koniyi kesin ve gövdeye doğru ilerletin. Kabuğu dilimleyecek kadar sert bastırın, meyvenin kendisini kesmeyin.

2.Adım: Tohumların Çıkarılması ve Temizlenmesi

 1. Nar dilimlerini bir su kabına koyun. Büyük bir karıştırma kabını, nar tanelerinizi tamamen suya batıracak kadar ılık suyla doldurun. Kaseniz daha küçükse, her seferinde 1 veya 2 olacak şekilde suya koyun.
 2. Meyveyi açmak ve tohumları serbest bırakmak için kenarları aşağı doğru itin. Bölümü su altında tutun ve kenarları aşağı doğru itmek için ellerinizi kullanın. Tohumları ortaya çıkarmak için onları çekip suya bırakın.
 3. Daha fazla tohum çıkarmak için narın arkasına vurun. Kesiti sudan çıkarın ve cilt dışarı bakacak şekilde ters çevirin. Suyun üzerinde tutun ve hala yapışmış tohumları çıkarmak için bir kaşığın arkasıyla sıkıca vurun. Tohumların elinize veya aşağıdaki suya düşmesine izin verin.
 4. Kalan son tohumları elinizle çıkarın ve kaseye yerleştirin. Narı tekrar ters çevirin ve son tohum olup olmadığını kontrol edin. Onları elinizle dışarı çekin veya kaşığı tekrar kullanarak gevşetin, ardından geri kalanıyla birlikte suya koyun.
 5. Beyaz öz parçalarını oluklu bir kaşıkla çıkarın. Kırmızı nar taneleri kasenin dibine batmalı ve beyaz öz üstte kalacak şekilde bırakılmalıdır. Bunları sudan çıkarmak için oluklu bir kaşık veya elek kullanın.
 6. Suyu boşaltın ve nar tanelerinizi yiyin veya saklayın. Narların suyunu süzgeç yardımıyla süzdürün. Kevgiriniz yoksa, kasenin ağzına kesme tahtası veya kapak gibi düz bir yüzey yerleştirin, altta küçük bir yarık bırakın ve suyu açıklıktan lavaboya boşaltın. Nar taneleriniz artık temizlendi ve yenmeye hazır.

Şunlara da göz atın;

 1. Nar nasıl saklanır?
 2. Nar kabuğunun faydaları nelerdir?
 3. Nar hangi mevsimde yetişir?
 4. Nar nasıl soyulur?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo