Chia Tohumu Nasıl İçilir?

Chia tohumları antioksidanlar, kalsiyum, lif, potasyum ve Omega-3'lerle yüklüdür. Genellikle tariflerde kullanılan chiayı içmeyi denediniz mi? İşte, chia tohumu nasıl içilir ve 3 farklı chia tohumlu tarif:
Chia Tohumu Nasıl İçilir?
04 Ekim 2022, 12:24

Chia tohumları antioksidanlar, kalsiyum, lif, potasyum ve Omega-3'lerle yüklüdür. Onlarla sadece yemek pişirmekle kalmaz, onları da içebilirsiniz! Chia tohumları ağırlıklarının on katını emebilir, bu nedenle sıvıya batırıldığında jel benzeri bir kıvama dönüşürler. Sağlık yararlarından yararlanmak için, en sevdiğiniz içeceğe batırılmış chia tohumlarını ekleyin, chia detoks suyu hazırlayın veya chia tohumlu smoothieler yapın. Sizler için chia içmenizin 3 yolundan bahsettik. İşte, 3 farklı chia tohumu içme yöntemi:


Malzemeler:

Chia Tohumlu İçecekler

 1. 250 mL su
 2. 3 yemek kaşığı chia tohumu
 3. 250 mL istenilen sıvıdan (meyve suyu, süt, kahve vb.)


Chia Detoks Suyu

 1. 355 mL içme suyu
 2. 1 yemek kaşığı chia tohumu
 3. ¼ çay kaşığı  agave ( Bal kullanılabilir)
 4. 1 limon suyu


Yabanmersini ve Chia Tohumlu Smoothie

 1. 2 yemek kaşığı chia tohumu
 2. 375 mL badem sütü
 3. 1 su bardağı yaban mersini
 4. 1 çay kaşığı vanilya özü
 5. 1 tepeleme yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 6. Bir tutam tarçın
 7. 1 yemek kaşığı çiğ bal


Chia Tohumlu İçeceklerin Yapılması

 1. 250 mL suyu 30-60 saniye mikrodalgada pişirin. Mikrodalgaya uygun bir kabı içme suyuyla doldurun. 30-60 saniye veya ısınana kadar ısıtın.
 2. 3 yemek kaşığı chia tohumunu kaba ekleyin ve iyice karıştırın. Eklediğiniz chia tohumu miktarını isteğe göre arttırıp azaltabilirsiniz. Chia tohumlarını suya iyice karıştırdığınızdan emin olun.
 3. Kabı kapatın ve gece boyunca buzdolabına koyun. Kabı sıkıca oturan bir kapakla veya streç filmle sarın.
 4. Chia tohumlarının suyu tamamen emmesi ve jel benzeri bir kıvama gelmesi için zaman tanımak için buzdolabında bir gece bekletin.
 5. 1 bardak istenen sıvıyı chia tohumlu suya karıştırın. Sabah kabı buzdolabından çıkarın ve kapağı çıkarın. 
 6. Gerekirse chia tohumlarını ve suyu daha büyük bir kaba aktarın. En sevdiğiniz içeceğin (buzlu kahveden nar suyuna ve badem sütüne) chia tohumu suyuna ekleyin ve iyice karıştırın. Keyfini çıkarın!


Chia Detoks Suyu Hazırlamak 


 1. Kapaklı bir kabı 355 mL içme suyuyla doldurun. Chia tohumlarını ve suyu karıştırmak için içeceği sallayacağınız için kabın bir kapağa ihtiyacı vardır.
 2. Kabın içine 1 yemek kaşığı chia tohumu ekleyin ve kapağı kapatın. Chia tohumları suyu emecek ve önemli ölçüde şişecektir. Eklediğiniz chia tohumu miktarını kişisel tercihlerinize göre arttırıp azaltabilirsiniz. Kabın sızmaması için kapağın sıkıca kapatıldığından emin olun.
 3. Kabı sallayın, ardından 10 dakika bekletin. Chia tohumlarını dağıtmak için kabı iyice sallayın. Chia tohumlarının suyu emmesi için 10 dakika bekletin.
 4. Kabı içine limon suyu ve agave ekleyin.
 5. Kabı sallayın, ardından içindekileri için. Kabı sallamadan önce kapağı değiştirdiğinizden emin olun. Chia tohumlarının jel benzeri bir kıvamı olacaktır, bu da alışması biraz zaman alabilir.


Yabanmersini ve Chia Tohumlu Smoothie Yapımı


 1. Bir kavanoza veya bardağa chia tohumları ve badem sütü ekleyin ve karıştırın. 2 yemek kaşığı chia tohumu ve 125 mL badem sütü kullanın. Chia tohumlarının badem sütünü emmesi için karışımı iyice karıştırdığınızdan emin olun.
 2. Karışımı 10 dakika bekletin veya gece boyunca soğutun. Aceleniz varsa, chia tohumlarının badem sütünü emmesi için karışımı sadece 10 dakika bekletin. Daha fazla zamanınız varsa, karışımı sıkıca oturan bir kapakla kapatabilir ve soğutabilirsiniz. Buzdolabında 4 güne kadar dayanır.
 3. Badem sütü, yaban mersini, vanilya, hindistancevizi yağı ve tarçını karıştırın. 250 mL badem sütü, 1 su bardağı yaban mersini, 1 tatlı kaşığı saf vanilya özü, 1 tepeleme yemek kaşığı hindistancevizi yağı veya hindistancevizi yağı ve bir tutam tarçın koyun. Bir blender ve iyice karıştırın.
 4. Chia tohumlarını ve badem sütünü ekleyip karıştırın. Fincan veya kavanozdaki chia tohumlarını ve badem sütünü karıştırıcıya aktarmak için bir spatula veya kaşık kullanın. Karışımı, tüm bileşenler iyice birleşene ve sıvı pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın.
 5. İçeceği balla tatlandırın ve tadını çıkarın. İsterseniz smoothienize 1 yemek kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Kaşıkla iyice karıştırın veya içeceği tekrar karıştırın.


Şunlara da göz atın;

 1. Chia tohumunun faydaları 
 2. Chia tohumlu tarifler
 3. Limonlu tarifler
 4. Chia puding nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo