ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ANNELER GÜNÜ HEDİYE FİKİRLERİ: ANNELER GÜNÜ İÇİN 187 HEDİYE ÖNERİSİ

ANNELER GÜNÜ HEDİYE FİKİRLERİ: ANNELER GÜNÜ İÇİN 187 HEDİYE ÖNERİSİ

Anneler Günü bu yıl 10 Mayıs pazar günü kutlanacak. ‘Anneler gününde ne hediye alınır’, ‘anneler günü için hediye fikirleri nelerdir’ diyorsanız işte mutfak eşyası temalı hediye fikirleri ve 187 ayrı anneler günü hediyesi önerisi:
Anneler Günü Hediye Fikirleri: Anneler Günü için 187 Hediye Önerisi

ANNELER GÜNÜ NE ZAMANDAN BERİ KUTLANIYOR?

Anneler için yapılan kutlamalar, aslında asırlar öncesi Sümerler'e kadar gidiyor. Annelik ilk çağlardan bu yana doğurganlık özelliği nedeniyle özellikle doğanın uyandığı bahar mevsimiyle özdeşleşti. Bugün bildiğimiz Anneler Günü ise Philadelphialı Anna Jarvis’le başladı. Anna Jarvis annesinin ölüm tarihi mayıs ayının ikinci pazarının "Anneler Günü" kutlanması için 1907'de kampanya başlattı. Bir sene sonra bu gün Philadelphia'da ulusal olarak kutlanmaya başlandı. 

Anna Jarvis 1905 yılında annesini kaybettiğinde 41 yaşındaydı. 1907 yılında annesi  ve tüm anneler için kutlama yapmaya karar vermişti. 1 yıl sonra kutlamalar daha da yayıldı. 1908 yılında Anneler Günü’nü annesinin öğretmenlik yaptığı kilisede kutlandı. Gelenlere annesinin çok sevdiği beyaz karanfiller dağıtıldı. Beyaz Karanfiller kısa sürede Anneler Günü’nün sembolü haline gelecekti. 

TÜRKİYE’DE İLK ANNELER GÜNÜ

Türkiye'de ise Anneler Günü, ilk kez 9 Mayıs 1955'te kutlandı. Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde mayıs ayının ikinci Pazar günü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘’Anneler Günü’’ olarak kutlanması kararı verildi. O yıl yılın annesi olarak 93 harbi kahramanı, 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun seçildi.

ANNELER GÜNÜ İÇİN ÖNE ÇIKAN MUTFAK TEMALI HEDİYE FİKİRLERİ:

  • Mutfağımızın şefi annelerimiz için mutfakta yenilik yapmaya ne dersiniz? Mutfak aletleri kategorisinde tencere seti, servis takımı, sürahi ve yemek takımı gibi ürünler öne çıkıyor. Marka ve fiyat bilgisi için görsele göz atın:
  • Evde kaldığımız şu günlerde annelerimizin küçük yardımcılara her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Küçük ev aletleri kategorisinden seçeceğiniz hediyelerle hem onların işlerini kolaylaştırın hem de evinizde enerji tasarrufu sağlayın. 
  • Küçük bir mola? Çay veya kahve aralarını şenlendirecek fincan takımlarıyla annenizin keyfini katlayın. Onun zevkine uygun farklı desen ve motifler ile süslenmiş fincan setlerine göz atın.