ANASAYFA SÖYLEŞİLER TAZE ÜRÜNDE KALİTE UNSURU

TAZE ÜRÜNDE KALİTE UNSURU

real Hipermarketler Zinciri Almanya'da 256, Polonya'da 27 ve Türkiye'de 7 marketle hizmet veriyor. real'in hedefi Almanya'da olduğu gibi hiperketçilik alanında Türkiye'de de piyasa lideri olmak.

Real Almanya'da olduğu gibi hipermarketçilik alanında Türkiye?de de piyasa lideri olmayı hedefliyor. Real Hipermarketler Zinciri Genel Müdürü Ulf Groth şu an bu hedefin oldukça uzağında olduklarını söylese de zincirdeki marketlerin çalışmaları incelendiğinde bu hedefin kısa sürede gerçekleşeceğine inanıyor insan. Ulf Groth, önümüzdeki 2-3 yıl içinde Ankara ve İstanbul başta olmak üzere 7 ila 15 tane daha Real Hipermarket açmayı hedeflediklerini söylüyor. Real, Almanya Metro AG gurubuna bağlı olarak çalışıyor. Bu zincirde Metro Cash&Carry ve Praktiker de var. Metro Gurubu Realler'in Türkiye'de genişleyeceğinden emin olmalı ki yatırımlarını da hızlandırıyor ülkemizde.

 

Ürünler tüketiciye nasıl bir mekanizma ile ulaşıyor?

Bizim ana prensibimiz tüketiciyi korumaktır. Şahsen bizlerin de kullandığı ürünleri marketlerimizde satışa sunuyoruz. Bütün ürünlerde prensip olarak neler bulunabilir, neler bulunamaz şeklinde açıkladığımız bir pasaportumuz var. Yılda yaklaşık 500 bin euro harcama yapıp bütün ürünleri kontrol ettiriyoruz. Aldığımız ürünleri yurt dışındaki laboratuarlarda kontrol ettiriyoruz. Et, sebze, meyve ve balık gibi ürünler en önemlileri. Türk tüketicisi taze meyve, sebze, et ve balık tüketiyor. Açıkçası diğer ülkelerden daha fazla tazeliğe dikkat ediyor. Biz de bu konuda çok dikkatliyiz. Ancak bu konuda tam istediğimiz şekilde Türk piyasası oturmuş değil. Mal tedarik ettiğimiz firmaların hemen hepsi istediğimiz standartlara uymuyor. Zorluklarla karşılaşıyoruz. Onun için de çeşitli önlemler alıyoruz.

 

Ne tür önlemler bunlar?

Şu an Türkiye'de bütün istenen gıda şartlarını ve ISO 9000 normlarını sağlayan bir et kuruluşu var. Taze sebze ve meyvede birtakım genel kurallar, standartlar var. Türkiye'de maalesef bunu tam yerine getiren üreticiler yok. Bazı kanunlar olmasına rağmen kontroller tam anlamıyla yapılmıyor. Biz bunu resmi yerlerden beklemediğimiz için, mal aldığımız firmalarla anlaşmalar yapıyoruz ve hangi kriterlere uymaları gerektiğini belirtiyoruz.

 

Tüketici alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli?

Biz mal kabulde bakıyoruz ama tüketiciler de ürünlerin son kullanma tarihine dikkat etmeliler. Son kullanma tarihlerinin normal şartlarda geçerli olmasına rağmen ürün bozulmuş olabilir. Böyle ürünlerle karşılaştıkları zaman bizi uyarmalarını istiyoruz. Taze ürünler soğutucu zinciriyle bize gelir. Üretici firmalardaki dereceyi kontrol ederiz ve ürün mağazamıza girinceye kadar o ısı kontrol edilir. Mağazamızda ürünler soğuk hava depolarına konulup marketin içinde servise verilir. Taze sebze meyve, et, tavuk ve balığı kendimiz kontrol ediyoruz.

Alışverişten evde muhafaza etmeye kadar dikkat edilmesi gereken konular var.

Müşterilerimize mağazadan sonra ürünleri nasıl taşıyacağını söylememiz gerekiyor. Normal şartlarda alışverişi yaptıktan hemen sonra evine götürürse, taze ürünlerimiz bu dayanıklılığı gösteriyor. Ama alışveriş sonrası eve gitmeden dışarıda fazla vakit harcanırsa tazelik tehlikeye giriyor. Marketlerimizde buz torbaları da satılıyor. Ama bunu bilmeyenlere yönelik broşürler yapmamız gerekecek sanırım.

 

Son olarak söylemek istedikleriniz?

Türk tüketicisi standartlara uygun ürünleri almayı hak ediyor. Onun için resmi görevliler standartları uygulanabilir ve kontrol edilebilir bir seviyeye getirmeli. Ben buraya geldiğimden beri her tarafı geziyorum, açık pazarları da geziyorum. Ama bunlar standartlara uygun değil. Bu standartlar uygulandığı takdirde Türkiye taze sebze-meyvede ve taze ürünlerde ihracat şansını yakalayabilir.

ALIRKEN DE TÜKETİRKEN DE DİKKAT

Real Hipermarketler'de deponun kapısından giren her ürünün satışa kadar kayıtları tutulup takip ediliyor. Soğuk zincir çok önemli. Bilinçli tüketilmediği zaman gıda zehirlenme olayları baş gösterebiliyor. Real Hipermarketlerde Gıda Mühendisi olarak görev yapan Beyza Miral önemli uyarılarda bulundu. ?Balık etten daha hassas ve sıcaklık değişimlerinden etkileniyor. Balıkta çok fazla mikrop ürediğinde histamin denilen bir zehirlenmeye yol açıyor. Bu, kimyasal ve son derece ciddi bir zehirlenme. Tahta tablalar ve tahta kasalar da sağlıksız. Tahtaların girinti, çıkıntıları ve nemli ortamda mikroorganizmalar kolaylıkla üreyebiliyor. Evlerde yemek yaparken kullanılan tahta kaşıklar da aynı şekilde sakıncalı. Av yasağı döneminde balık bulunabiliyor. Ancak bunlar buzhane balığı. Zaten dondurulup çözülerek satış yerlerine gelen balıklar evlerde tekrar dondurulduğunda tehlike arz ediyorlar. Bu balıklar şoklanmadan hemen tüketilmeli. Balıkların üzeri ve bulunduğu tabla tamamen iyi sudan yapılmış buzla kaplı olarak satılmalı. Satın aldığınız balığın solungacı parlak kırmızı, solungaç kapakları kapalı olmalı. Gözler dışa bombeli, pulları parlak, karın kısmı abartılı şekilde gergin ve şiş olmamalı. Balık, derin dondurucuda en çok 3 gün kalıyor. Satın alınan balığın çözülmeden buz dolu bir kapta saklanması gerekiyor. Tüm ürünlerin raf ömrü çok önemli. Kıymanın diyet, yağlı, yağsız, çok yağlı, yemeklik olarak ayrılması ve fiyatlarının üzerinde olması gerekiyor. Kıymanın içine kesinlikle etten başka bir şey koymak yasaktır, bu Türk Gıda Kodeksi?nde belirtilmiştir. Tüketici ucuz kıyma için başvurulan yöntemlere alet olmamalı. Etin rengi gül pembesi renginde olmalı. Ancak renginin koyulaşması her zaman bayat olduğu anlamına da gelmez. Hava almazsa rengi koyulaşır, bu da doğaldır. Kasabın temizliğine dikkat etmek gerekir. Özellikle de kıyma makinesinin içinin temizlenmesi şarttır. Marketlerde her türlü sakatat ile etlerin ayrı reyonlarda muhafaza edilmesi gerekir. Tavuğun bayat olup olmadığını anlamak için de kemik uçlarındaki renk değişikliğine dikkat edilmelidir. Bir de buzdolaplarında yemeklerin saklanma koşulları çok önemli. Pişmiş yemeklerin yanına asla çiğ et vb konmamalı. Çiğ ürünlerden kolaylıkla pişmiş yiyeceklere mikroorganizmalar bulaşabilir. Tüketici konserve alırken de dikkat etmeli. Konservelerde darbenin dışında oluşabilecek her türlü bombaj tehlike işaretidir. İçinde mikroorganizma ve gaz oluşmuş demektir. Bu da çok ciddi zehirlenmelere yol açar."

 


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!