ANASAYFA SÖYLEŞİLER POP-UP COOKERY

POP-UP COOKERY

Bir kitaptan daha fazlası

İstanbul'un yemek okullarından İstanbul Culinary Institute, 7 yıllık tecrübesini dikkat çeken anlatımı ve merak uyandıran farklı tasarımla pop-up cookery book kitabında okuyucuyla buluştu. İstanbul Culinary Institute kurucusu ve kitabın yazarı Hande Bozdoğan'la "Bizim için bir anı kitabı niteliğinde" dediği pop-up cookery'i konuştuk.

Pop-up cookery

Kitabı biraz sizden dinleyebilir miyiz?
Aslında bu kitabı hazırlarken klasik bir kitap formatı olmasından fazlasıyla imtina ettim ve ortaya bu gördüğünüz hali çıktı. Biraz çocukluğumda aklımda kalan eğlenceli çocuk kitabı örnekleri biraz da sadece tarif değil yiyeceklerin mevsimi, farklı kullanımı gibi detaylarla reçeteler oluşturmaya çalıştım. Tasarımı öne çıksın istedim. Ve girişte İstanbul Culinary binasının girişiyle açılması megalomanca gelmesin çünkü bu 7 yıldır ayakta duran İstanbul Culinary için de bir kutlama kitabı. Tarifleri oluştururken tabii ki 7 yıl boyunca en iyi hizmeti vermeye çalıştığımız ve sürekli geliştirmek için neler yapabiliriz sorusuyla ilerlediğimiz İstanbul Culinary’nin mutfağından yararlandık. Mutfağımızın en seçme lezzetlerini okuyucunun keşfetmesi için özel bir tarif seçkisi hazırladık. Bunda bu tatların ne kadar tercih edildiği nasıl geri dönüşler aldığımız etkili oldu.

Kitapta basit terminolojik liste kartları var. Yemek yapanlar bunları bilmeli mi?
Yemek yapanlar gastronomiyle ilgili terminolojiyi baştan sona bilmek zorunda değiller. Ama son yıllarda gastronomi alanındaki değişimler yeme içme işlerinin popülerliğinin artması, hemen hemen her yerde kullanılan bazı terimleri yaygın hale getirdi. Ama gördüm ki bu terimlerin birçoğu anlamıyla alakasız şekilde kullanılıyor. Öğrenilmiş ama yanlış öğrenilmiş. Dolayısıyla en azından basit kullanımlı olanları listelediğimiz bir gastronomi sözlüğünü bu kitaba koymak istedik.

Tariflerin genel görünümü çok anlaşılır ve uygulanabilir reçetelerden oluşuyor. Buna özellikle mi dikkat ettiniz?
Kitaptaki tarifleri oluştururken tamamen hanımların evde kolayca yapabileceği malzemelerini kolayca temin edebilecekleri ve lezzet açısından tatmin edici ekonomik açıdan da makul olmasına dikkat ettik. İster çalışan bir bayan olsun isterse ev hanımı olsun fark etmez gün içerisinde evdeki malzemeleriyle de kolayca yapabileceği sağlıklı ve iştah açan tarifler paylaşmayı tercih ettik. Bir de yemek tarifleri kadar restoranlarda tadıp çok beğenilen sosları da evlerinde kolayca hazırlamalarına yardımcı olmaya çalıştık kitaptaki bir bölümümüzde. Kekikli zeytinyağı, biberiyeyle aromalanmış soslar ve daha fazlası da kendi mutfaklarında kolayca hazırlayıp yemekleriyle sunabilecekleri tariflerden oluşuyor.

Kitabın içeriğinde İstanbul Culinary öğrencilerinin de katkısı göze çarpıyor.
İstanbul Culinary bir restoran olduğu kadar aynı zamanda bir okul biliyorsunuz. Burada mutfağı seven ve mesleki anlamda da mutfakta olmayı kendine hedef koyan birçok genç arkadaşımız eğitim aldı ve birçoğu mesleğe atıldı. Culinary’deki eğitimin inceliklerini düşününce disiplinli ve profesyonel bir süreçten geçiyorlar. Dolayısıyla bu süreç onlara ciddi bir bilgi birikimi sağlıyor. Ben de kitapta öğrencilerimizin bu birikiminden faydalanmak istedim.

Kitapta geleneksel tarifler ve gelenekselleşmiş mutfak alışkanlıklarıyla ilgili bilgiler de dikkat çekici…
Gastronomiye ilgi arttıkça mutfakla ilgili birçok detayda gün yüzüne çıkmaya başladı. Geleneksel tatlarda bu detaylardan biri. Fakat bu durumun bir takım sağlıksız sonuçları da oluyor. Örneğin geleneksel mutfakla ilgili kavram karmaşasından geçilmiyor ortalık. Ev tarhanası tarifi okuyorum hiç büyükannelerimin yaptığı gibi değil, ev salçası tarifi deniyorum bildiğim aklımda olan ev salçasına uzaktan yakından benzemiyor vesaire vesaire. İşte bu yüzden kitapta gerçekten geçmişimizde nasıl yapılıyorsa birebir ona uygun tariflerle geleneksel mutfağı işlemeye çalıştık.

Kitabın çok eğlenceli bir kullanımı var. Tasarımı dikkat çekici. Böyle bir tasarım fikrinin ilhamı nedir?
Kitabın içeriği kadar kullanımının da beğeni düzeyine hitap etmesini amaçlıyordum. Kitaptaki bölümlerin birbirine dikkat çekici geçişlerle bağlanması, içerisindeki kartların bir oyun kartı gibi çıkarılıp tekrar kitaba eklenebilmesi ve seçilen yemek tariflerinin çocuk kitaplarındaki gibi tarifi anlatan maketlerden oluşması kafamdaki tasarımın ince detaylarıydı ve kitabı bu şekilde kurguladım. Çok da güzel tepkiler aldım. Yemek hazırlarken kitapla eğlenebilir kitaplığınızda nostaljik bir anı kitabı gibi her zaman özenle saklayabilirsiniz.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!