ANASAYFA SÖYLEŞİLER ORTAK ZEVKLERİN TATLI UĞRAŞISI

ORTAK ZEVKLERİN TATLI UĞRAŞISI

Dört arkadaşın ortak girişimi olarak başlayan...

Dört arkadaşın ortak girişimi olarak başlayan, şimdilerde ise İnci Esen' in sürdürdüğü, 'cookieland' ismi altında özel günlere yönelik, gözlere görsel şölen yaşatan birbirinden leziz kurabiyeler ve cupcakeler en özel günlerinizin renkleri oluyor.

İnci Esen:
 
"Bir şeyi beğenince annem 'süt var, şeker var, sevgi var, emek var, şefkat var' derdi. Bizim kurabiyelerimiz de öyle."


Deniz VARGELOĞLU/SENİNLE DERGİSİ

Çok sevdiğiniz arkadaşınızın dünya tatlısı bir kızı oldu. Tebriğe gideceksiniz ama eliniz boş olmaz. Şeker mi, çikolata mı yoksa bebek giysisi mi götürseniz? Peki, ritüelleri yıkıp kurabiye götürmeye ne dersiniz? Kulağa biraz şaşırtıcı geliyor ama son trend, nişan, doğum günü gibi özel günlere katılırken özel el yapımı kurabiyeler götürmek. Gelinli damatlı, el şeklinde, bebek arabasının içini dolduran rengarenk, belki de aklınıza hayalinize gelmeyecek türden kurabiyeler hem göze hem de mideye hitap ediyor. Şık, akılda kalıcı, unutulmayacak, farklı bir hediye alternatifi. Bunları neden mi anlatıyoruz?  Şimdilerde İnci Esen bu lezzetli koşturmacanın kahramanları olarak özel günleriniz için hem damaklara hem de göze hitap eden ikramlıklar hazırlıyor.

Nereden geldi aklınıza özel kurabiyeler tasarlamak?

İnci Esen- Yeğenimin arkadaşının davetine giderken bu kurabiyelerden yapıp götürmesi, bir arkadaşımızın kızının birinci yaş doğum günü partisi için özel bir şeyler hazırlamak istemesi, yine bir başka arkadaşımızın evlilik yıl dönümleri için eşine sürpriz yapma isteği sonucu kendimizi böyle güzel ve zevkli bir uğraşın içerisinde bulduk. Sonra internet üzerinden kurabiye yapımı konusunda araştırmalar ve denemeler yapmaya başladık. En sonunda da evde böyle bir hobiyle uğraşmaya karar verdik. Şimdilerde bu keyifli hobi tatlı bir meslek oldu bizim için.

Hoşgeldin bebek resim galerisi için TIKLAYIN


Yılbaşı özel resim galerisi için TIKLAYIN


Sevgiliye özel resim galerisi için TIKLAYIN


~
Ne tarz malzemeler kullanıyorsunuz ve bunları nasıl temin ediyorsunuz?

İnci Esen- Güzel çalışmalar elde etmek için kullandığınız malzemeler çok önemli. Çünkü malzeme çeşidi, ortaya çıkan görselliğin güzelliğine güzellik katıyor. Kurabiyelerin üzerindeki şeker hamurunu satın alıyoruz. Diğer malzemeler de inanılmaz pahalı. Malzemeleri Türkiye'de bulamıyoruz. Amerikan bir internet sitesi var, nerdeyse her şeyi oradan istiyoruz. Bu hobiyi yaparken araştırmacı gazeteci bile olduk. Örneğin; bir fikir geliyor aklımıza, hemen yurt dışı internet sitelerine bakıyoruz.

Kurabiyelerinizin tatları da değişiyor mu?

İnci Esen-Kendi damak zevkimize uygun, tereyağlı güzel bir tarifimiz var. Bütün kurabiyelerimizde bu hamuru kullanıyoruz. Kurabiyelerin sadece şekilleri ve üzerindeki süslemeleri değişiyor. Zaman zaman da değişiyor ama. Daha doğrusu hamuru tarçınlı, kakaolu, zencefilli ya da vanilyalı yapabiliyoruz.

En çok hangi özel günler için kurabiye yapıyorsunuz?

İnci Esen- Aslında bu kurabiyeler genellikle kadınlara ve çocuklara yönelik olduğu için bebek ve çocuk üzerinde yoğunluk var. Aynı zamanda düğün ve nişan için de artış söz konusu. Nikah şekeri yerine bu kurabiyelerden veriliyor. Yıldönümleri, kutlamalar, özel günler, diş buğdayı, doğum günü, şirket toplantıları, özel aktiviteler, kısacası pek çok alanda pek çok özel güne farklı kurabiyeler hazırlayabiliyoruz. Müşterilerimizle birlikte fikir üretip, ortak zevklerin tatlı lezzetlerine birlikte karar veriyoruz. İnsanlar neden kurabiye hediye etmeli? İnci Esen-Şahsen bu kurabiyeleri ilk gördüğümde çok değişik olduğunu düşünmüştüm. Artık şekerler, çikolatalar çok alışılmış. Hatta kendim bile yaptırabilirim diye düşünmüştüm. Örneğin; doğumda hayırlı olsun diye çikolata ikram edilirdi. Şimdi ise görselliğinin daha fazla olması nedeniyle kurabiye sunuluyor.

Doğum günü özel resim galerisi için TIKLAYIN


Doğum günü özel 2 resim galerisi için TIKLAYIN

~
Kurabiye dışında yaptığınız başka şeyler var mı?

İnci Esen-Kurabiye dışında mini kekler, muffin'ler ve tatlı tatlı olmasın diye küçük tuzlu kurabiyeler de yapıyoruz.

Kurabiyeleri süslerken nelerden fikir alıyorsunuz?
İnci Esen-Çocuklar çok güzel fikir veriyor. İnternetten, kitaplardan, pastacılık ve kurabiye malzemeleri satışı yapan mağazalardan da fikir alıyoruz. 2011 Mart ayından beri bu işi yapıyoruz ve şunu anladık ki, kurabiye süsleme sanatının çok geniş bir kapsamı var. Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz ve öğrendiklerimizi deniyoruz.

O kadar güzel görünüyorlar ki, insan yemeğe kıyamaz. İnci Esen- Biraz öyle oluyor. Örneğin; çocuklar bir hafta kurabiyeyi yemiyor. Önüne geçip seyrediyorlar. Buzluğa bile koyanlar var. Hatta ilk başta biz bile kıyamıyorduk, sonra alıştık.

Sipariş vermek isteyen insanlar size nasıl ulaşıyor?

İnci Esen-Yaptıklarımızı paylaşmak ve isteyenlerin sipariş vermesi için http://www.cookieland.net internet sitesini hazırladık.


Nikah & Düğün resim galerisi için TIKLAYIN


Özel kutlamalar resim galerisi için TIKLAYIN
Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!