ANASAYFA SÖYLEŞİLER GENÇ AŞÇILAR DERNEĞİ RESMİ AÇILIŞINI ANTALYA'DA GERÇEKLEŞTİRDİ.

GENÇ AŞÇILAR DERNEĞİ RESMİ AÇILIŞINI ANTALYA'DA GERÇEKLEŞTİRDİ.

The Marmara Antalya'nın başaşçısı Gökhan Tufan'ın liderliğindeki 'Genç Aşçılar Derneği', 11 Şubat 2006'da resmi olarak kuruldu.

Her bir üyesinin profesyonel aşçılardan oluşan 'Genç Aşçılar Derneği', derneğin resmi açılışıyla birlikte, Türk mutfağının dünyada hak ettiği yere gelmesini hedefleyen, modern Türk yemeklerini bütün dünyaya tanıtmak amacıyla Antalya Chefs Contemporary Cuisine adlı restoranını da açtı.

 

Genç Aşçılar Derneği'nin amacı nedir?
Derneğin amacı, aşçılık mesleğinin ve mutfak sanatının geliştirilmesini sağlamak, Türk Mutfağının değerlerini günümüz standartlarına uygun hale getirip koruma altına almak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermektir.Türk Mutfağının genç temsilcileri olarak Türk Aşçısını ve Mutfağını hak ettiği yerlere getirmek ve yeni bir imaj kazandırmak asıl görevlerimiz arasında yer almaktadır.

 

Günümüz Türk mutfağı hakkındaki düşünceleriniz nedir?
21. yüzyıl mutfak sanatı kriterleri ve dünya mutfakları göz önüne alındığında Türk Mutfağı çok zengin bir geçmişe ve kültüre sahip olmasına rağmen dünya mutfakları arasında hakettiği yerde değildir.

 

Neden hak ettiği yerde değil?
Tanıtımdaki ve eğitimdeki eksikler. Fakat daha önemlisi Türk Mutfağı geçen zaman içerisinde gerekli adımları atamamış, günümüz şartlarında gelişememiş ve özellikle sunum ve kombinasyonlar yönünde eksik kalmış.

 

Projeler hakkında bilgi verir misiniz? Ne gibi faaliyetleriniz var?
Derneğimiz, Türk mutfağının ve aşçılarımızın gelişimini, tanıtımını destekleyecek uluslararası platformda düzenlenen yarışmalara, mesleki seminerlere iştirak edecektir. En önemli amaçlarımızdan biri de aşçılık eğitimi veren kurum ve kuruluşlara karşılıksız desteklerde bulunmak; bu kurum ve kuruluşların sayısının ve kalitesinin arttırılması için gerekli atılımlarda bulunmaktır. Sağlıklı beslenme, organik tarım, hijyen ve gıda güvenliğinin korunması gibi konularda çalışan sivil toplum örgütleri ve insan sağlığına direkt risk oluşturan genetiği değiştirilmiş gıdaların kullanmasına karşı çıkan platformlar ile işbirliği içinde olup bu konular ile ilgili çalışmalara devamlı olarak iştirak etmekte ve destek vermektir.

 

Derneğin üyeleri hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Altan Aydemir - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Hillside Su Hotel Executive Chef
1974 Mengen doğumludur. 1992 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi'nden mezun olmuştur. Sırası ile The Marmara İstanbul, Four Seasons İstanbul, Ada Hotel Bodrum (Executive Chef), Divan Palmira Bodrum(Executive Chef), Hilton Kayseri (Executive Chef), Magic Life Bodrum'da (Executive Chef) görev yapmıştır. Halen Hillside Su Otelin'de Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Genç Aşçılar Derneği kurucu üyesidir.

 

Ümit Çelikkaya - Muhasip
The Marmara Antalya Exec. Sous Chef
1980 Mengen doğumludur. 1996 yılında Mengen Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Ankara IVY Californian Brasserie, İzmir Deniz Restaurant, İber Otel Belpark, Dada Restaurant (Executive Chef), Magic Life Water World' de (Executive Sous Chef) görev yapmıştır. Halen The Marmara Antalya' da Executive Sous Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Genç Aşçılar Derneği kurucu üyesidir.

 

Tolga Özkaya - Genel Sekreter
The Marmara Antalya Pastry Chef
1980 Mengen doğumludur. 1998 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile RCI Turkuaz Hotel, Side Palace, Gloria Golf Resort, Magic Life Water World' de ( Pastry Chef) görev yapmıştır. Halen The Marmara Antalya' da Pastry Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Genç Aşçılar Derneği kurucu üyesidir.

 

Muhterem Sarı - Yönetim Kurulu Üyesi
Magic Life Sirene Executive Chef
1969 Akhisar / Manisa doğumludur. Açıköğretim Lisesi mezunudur. Sırası ile Paradise Bilkent Hotel, Tunus El Fatimi Hotel, Ceylan İntercontinental, Marriot Hotel USA Manangement Traniee Sous Chef, Magic Life Kemer' de (Sous Chef) görev yapmıştır. Halen Magic Life Sirene?de Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

 

İlker Çiftçi - Yönetim Kurulu Üyesi
Rixos Tekirova Sous Chef
1984 Ankara doğumludur. 2002 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Merit Arcadia, Dedeman Antalya, Çırağan Kempinski, Sedir Restaurant (Sous Chef), Rock House Ortaköy' de ( Sous Chef) görev yapmıştır. Halen Rixos Tekirova' da Sous Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Türkiye Aşçılar Milli Takım üyesidir. Sırası ile almış olduğu ödüller; 2. İstanbul Dünya Aşçılar Yarışması Yılın Genç Şefi dalında Altın Madalya, yine aynı yarışmada diğer dallarda 1 Altın, 1 Gümüş, 1Bronz Madalya, Rusya Kremlin Dünya Aşçılar Şampiyonası 2 Bronz Madalya, 3. Gastronomi Yarışması Antalya Yılın Genç Şefi dalında Altın Madalya'dır.

 

Doğan Yıldırım - Yönetim Kurulu Yedek Üye
Antalya Hotel Executive Chef
1969 İzmir doğumludur. Sırasi ile Nato Kordon Hotel, Koç Pastavilla Grubu (Executive Chef), İzmir Anemon Hotel (Executive Chef), Vittorria Restaurant'ta ( Executive Chef) görev yapmıştır. Halen Antalya Hotel' de Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

 

Ümit Yüksel - Yönetim Kurulu Üyesi
Radisson SaS Hotel İstanbul Executive Chef
1975 Ordu doğumludur. 1992 yılında Tekirdağ Otelcilik ve Turzim Meslek Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Kiriş World, Çeşme Altınyunus, Grand Otel Tarabya, Aden Otel İstanbul, Robert Koleji, THY VIP Servis (Sous Chef), Crowne Plaza İstanbul' da (Sous Chef), görev yapmıştır. Sırası ile almış olduğu ödüller; 1997 Türkiye Aşçılar Şampiyonası Altın Madalya, 1998 İngiltere Aşçılar Şampiyonası 1 Gümüş 1Bronz Madalya, 2001 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası Gurme Tabağı dalında Altın Madalya, 2005 Rusya Kremlin Aşçılar Şampiyonası Modern Mutfak dalında Klansman Birinciliği' dir. Türkiye Aşçılar Milli Takımı Kaptanlarındandır. Halen Radisson SaS Hotel İstanbul' da Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyanın birçok yerinde Türk Mutfağı tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur. Genç Aşçılar Derneği kurucu üyesidir.

 

Eyüp Kemal Sevinç - Yönetim Kurulu Üyesi
Hilton Parksa İstanbul Executive Chef
1976 İstanbul doğumludur. Sırası ile Halki Palace Heybeliada, Borsa Restaurant, Çırağan Palace Kempinski, Holiday Inn Istanbul (Sous Chef), Crowne Plaza Istanbul (Sous Chef), Crowne Plaza Bükreş' de (Sous Chef) görev yapmıştır. Halen Hilton Parksa Oteli' nde Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Türkiye Aşçılar Milli Takımı kaptanlarındandır. Sırası ile almış olduğu ödüller; 1995 1.Türkiye Şampiyon Aşçı Yarışması Altın Madalya, 1996 İngiltere Aşçılar Şampiyonası Altın Madalya, 1997 2. Türkiye Şampiyon Aşçı Yarışması Altın Madalya, 1998 İngiltere Dünya Aşçılar Şampiyonası 1 Gümüş 1 Bronz Madalya, 2001 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 1 Gümüş Madalya, 2003 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 1 Gümüş Madalya, 2005 Rusya Kremlin Aşçılar Şampiyonası Milli Yemek dalınsda klansman birinciliğidir. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyanın birçok yerinde Türk Mutfağı tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur.

 

Yusuf Yaran - Yönetim Kurulu Üyesi
Çırağan Palace Kempinski Exec. Pastry Chef
1977 İstanbul doğumludur. Sırası ile Bakırköy Sosyal Tesisleri, Four Seasons Hotel İstanbul, Citadel İstanbul, Crowne Plaza İstanbul (Pastry Chef), Ritz Carlton İstanbul' da (Pastry Chef) görev yapmıştır. Halen Çırağan Palace Kempinski' de Executive Pastry Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Türkiye Aşçılar Milli Takımı Pastry Takımı Kaptanıdır. Sırası ile aldığı ödüller; 2000 İngiltere Dünya Aşçılar Şampiyonası 1 Altın 3 Bronz Madalya, 2001 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 3 Bronz Madalya, 2004 İstanbul Dünya Aşçılar Şampiyonası 2 Altın 1 Gümüş 1 Bronz Madalya'dır. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyanın birçok yerinde Türk Mutfağı tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur.

 

GENÇ AŞÇILAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

Nihat Aydoğan - Yönetim Kurulu Yedek Üye
Magic Life Kemer Executive Chef
1972 Bolu doğumludur. 1989 yılında Kanuni Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Alanya Panorama Hotel, Alanya Tatil Köyü, Riviera Hotel, Magic Life World' de (Sous Chef) görev yapmıştır. Halen Magic Life Kemer' de Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

 

Serdar Buyurgan - Yönetim Kurulu Yedek Üye
Venezzia Palace Antalya Jr. Sous Chef
1974 Eskişehir doğumludur. 1992 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile, İberotel Belpark, Konyalı Restaurant, Sea Garden Bodrum, Holiday Inn Crowne Plaza, The Garden Restaurant' tır. Halen Venezzia Palace Antalya'da Jr. Sous Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

 

Tekin Günaydın - Yönetim Kurulu Yedek Üye
The Regent Hotel Almaty Kazakistan Executive Chef
1968 Kırklareli doğumludur. 1988 yılında Kuşadası Otelcilik Okulun' dan mezun olmuştur. Sırası ile Pullman Etap Mola Ankara, Hilton Ankara, İzmir Hilton, Polat Renaissance İstanbul (Sous Chef), Klassis Park İstanbul (Executive Chef), Seven Seas Antalya (Executive Chef), Barcelo Eresin Topkapı' da (Executive Chef) görev yapmıştır. Halen The Regent Hotel Almaty Kazakistan' da Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Sırası ile almış olduğu ödüller; 2005 Rusya Kremlin Aşçılar Şampiyonası 2 Bronz Madalya' dır. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyanın birçok yerinde Türk Mutfağı tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur.

 

Serdar Özkan - Yönetim Kurulu Yedek Üye
The Marmara Pera Executive Chef
1976 Mengen doğumludur. 1993 yılında Sultanahmet Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Akgün Hotel İstanbul, The Marmara İstanbul (Jr. Sous Chef), Atatürk Airport Hotel&Catering' de (Sous Chef) görev yapmıştır. Halen The Marmara Pera' da Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Türkiye Aşçılar Milli Takımı Üyesidir. Sırası ile aldığı ödüller; 2000 İngiltere Dünya Aşçılar Şampiyonası Bronz Madalya, 2000 Chaine des Rotisseurs Türkiye Finali Bronz Madalya, 2001 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 1 Gümüş 2 Bronz Madalya, 2001 Chaine des Rotisseurs Türkiye Finali Gümüş Madalya, 2003 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 2 Gümüş 2 Bronz Madalya, 2005 İstanbul Dünya Aşçılar Şampiyonası 2 Gümüş 2 Bronz Madalya, 2005 Rusya Kremlin Aşçılar Şampiyonası 2 Bronz Madalya' dır. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyanın birçok yerinde Türk Mutfağı tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur.

 

Ercan Yılmaz - Yönetim Kurulu Yedek Üye
Hilside Su Hotel Sous Chef
1980 Mengen doğumludur. 1996 yılında Mengen Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Grand Zaman Hotel, Magic Life Sarıgerme, IVY Restaurant Ankara, Dada Restaurant İstanbul, Magic Life Water World' te (Jr. Sous Chef) görev yapmıştır. Halen Hillside Su Otel' de Sous Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

 

Tarkan Özdemir - Yönetim Kurulu Yedek Üye
İnterContinental Albustan Palace Umman Exec. Pastry Chef
1978 Mengen doğumludur. 1996 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Robinson Club Lykia, Çınar Otel İstanbul, Abou Nawas Hotel Tunus, Crowne Plaza İstanbul (Pastry Chef), Mandarin Oriental Singapur ( Pastry Chef), İnterContinental Berlin' de (Pastry Chef) görev yapmıştır. Halen İnterContinental Al Bustan Palace Umman' da Executive Pastry Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir.Türkiye Aşçılar Milli Takım Üyesidir. Sırası ile aldığı ödüller; 2000 İngiltere Aşçılar Şampiyonası 1 Gümüş 1 Bronz Madalya, 2001 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 2 Altın Madalya, 2003 Malta Avruğa Aşçılar Şampiyonası 2 Altın Madalya, 2005 Rusya Kremlin Aşçılar Şampiyonası 1 Altın, 1 Gümüş Madalya? dır. Birçok ülkede Türk Pastacılığı ile ilgili seminer ve tanıtımlara katılmıştır.

 

Mehmet Uzunöz - Yönetim Kurulu Yedek Üye
Hotel Ramada Plaza İstanbul Executive Chef
1970 Bolu doğumludur.Sırası ile Swiss Hotel The Boshporus, Four Seasons Hotel İstanbul, Mövenpick Hotel İstanbul ( Sous Chef) Marina Yacht Club Bodrum (Executive Chef), Magic Life Sarıgerme (Executive Chef), Sait Halim Paşa Yalısı'nda (Executive Chef) görev yapmıştır. Halen Hotel Ramada Plaza İstanbul'da Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Türkiye Aşçılar Milli Takımı üyesidir. Sırası ile almış olduğu ödüller; 2000 İngiltere Dünya Aşçılar Şampiyonası Gümüş Madalya, 2001 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 1 Altın 2 Gümüş 1 B ronz Madalya, 2003 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 1 Altın 1 Gümüş Madalya, 2005 Rusya Kremlin Aşçılar Şampiyonası 1 Gümüş Madalya' dır. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyanın birçok yerinde Türk Mutfağı tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur.

 

Zekeriya Yıldırım - Yönetim Kurulu Yedek Üye
The Marmara Bodrum Executive Chef
1968 Tokat doğumludur. 1998 yılında Balıkesir Turizm ve Otelcilik Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Çeşme Altınyunus, Sheraton İstanbul, Hasır Restaurant, The Marmara İstanbul, The Marmara Bodrum' da (Sous Chef) görev yapmıştır. Halen The Marmara Bodrum' da Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. Sırası ile almış olduğu ödüller; 2003 Türkiye Şampiyon Aşçı Yarışması Altın Madalya, 2004 İstanbul Dünya Aşçılar Şampiyonası 2 Gümüş 1 Bronz Madalya, 2005 İstanbul Dünya Aşçılar Şampiyonası 2 Gümüş 2 Bronz Madalya, 2005 Rusya Kremlin Aşçılar Şampiyonası 1 Bronz Madalya'dır. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyanın birçok yerinde Türk Mutfağı tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur.

 

Mustafa Kaya - Yönetim Kurulu Yedek Üye
Çengelhan Divan Braserrie Ankara Sous Chef
1978 Ankara doğumludur.1995 yılında Nallıhan Lisesi'nden mezun olmuştur. Sıras ile Villa Restaurant, Cafe Daily News, IVY Californian Brasserie, ATO Sosyal Tesisleri, A ra Cafe' dir. Halen Çengelhan Divan Brasserie' de Sous Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir.

 

Ercan Soylu - Yönetim Kurulu Yedek Üye
Ciner Group Chef de Cuisine
1979 Tokat doğumludur. 1997 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi' nden mezun olmuştur. Sırası ile Robinson Club Lykia, Eresin Topkapı, Divan Hotel Taksim, La Apparte Restaurant, Doors Restaurant Group ( Sous Chef), Dada Restaurant İstanbul (Sous Chef), Magic Life Seven Seas'de (Sous Chef) görev yapmıştır. Halen Ciner Group'da Chef de Cuisine olarak Sn. Turgay Ciner' in özel aşçılığını yaparak meslek hayatını sürdürmektedir.

Gökhan Tufan - Yönetim Kurulu Başkanı

The Marmara Antalya Executive Chef
1977 İstanbul doğumludur. 1995 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi'nden mezun olmuştur. Sırası ile Reşat Paşa Konağı Restaurant, Simena Tatil Köyü, Divan Hotel Marmaris, Divan Hotel İstanbul, Four Seasons Hotel İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı (Sous Chef), Circus Restaurant İstanbul (Sous Chef), Ritz Carlton İstanbul (Sous Chef), The Marmara Bodrum (Executive Chef), Magic Life Türkiye'de (Coordinator Executive Chef) görev yapmıştır. Halen The Marmara Antalya'da Executive Chef olarak meslek hayatını sürdürmektedir. 1997 de bronz madalya kazandığı 2.Türkiye Şampiyon Aşçı Yarışması ile Türkiye Aşçılar Milli Takımına girmeye hak kazanmış olup halen Türkiye Aşçılar Milli Takımı Kaptanlığı görevini yürütmektedir. Sırası ile almış olduğu ödüller; 1997 2.Türkiye Şampiyon Aşçı Yarışması Bronz Madalya, 1998 İngiltere Dünya Aşçılık Olimpiyatları Altın Madalya, 2000 Chaine des Rotisseur Genç Aşçılar Yarışması Bronz Madalya, 2001 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası 1 Altın, 1 Gümüş, 2 Bronz Madalya, 2003 Malta Avrupa Aşçılar Şampiyonası Altın Madalya, 2004 2. İstanbul Dünya Aşçılar Şampiyonası Jüri Üyeliği, 2005 Rusya Kremlin Aşçılar Şampiyonası Klansman Birinciliği? dir. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile dünyanın birçok yerinde Türk Mutfağı tanıtımı ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur. Genç Aşçılar Derneği kurucu üyesidir.

 

 


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!