ANASAYFA SÖYLEŞİLER 3 KURUŞA BİR TABAK TASARRUF

3 KURUŞA BİR TABAK TASARRUF

Sera Streç Film’in Genel Müdürü Kurt Kuruç, “ürünlerimizle mutfaktaki hayatımız kolaylaşırken, gerçek anlamda gıda tasarrufu da sağlıyoruz” diyor.

Şirket politikanızda sizi zirveye taşıyan en önemli unsur nedir?

Sera Streç Film olarak müşteri odaklı ve tüketici faydası yaratma anlayışını benimsedik. Bu unsurlar da bizi zirveye taşıdı. Tabii bu anlayışa her gün ısrarla sahip çıkmak zirvedeki devamlılığı getiriyor. Sera, mutfakta çalışan herkesin ihtiyaçlarını dikkate alarak, hayatlarını nasıl daha da kolaylaştırabileceğini bulmaya odaklanmıştır. Çalışan kadın sayısının arttığı, hem iş yerinde hem de evde pek çok işe yetişmeye çalışan eşlerimizin ve onlar yetişemediğinde görevi devralmak durumunda olan biz beylerin, “zorlanmadan”, etkili ve pratik yöntemlere ihtiyacımız olduğunu keşfettik…
Kutu tasarımında yer alan ve rahat kesim sağlayan kesme bıçağına alternatif olarak, tüketici araştırmaları neticesinde belirlenen ortalama bir tabak sarma ölçüsü olan 33 cm’de bir streç filme perfore izi (önceden kesim) koymaya karar verdik. Böylece, gıda kabını sardıktan sonra bir parmakla dokunarak sarma işlemini tamamlamak mümkün hale geldi.

2001 krizi sonrasında büyüme hızını kesmeyen ambalaj sektöründe Sera Streç Film’in katkı payı nedir? Sektörün gelişmesindeki ivmenin kaynağı nedir?

Sera Streç Film, ilk olarak 1992 yılında raflarda yerini aldığında Türkiye’de streç film yok denecek kadar az kullanılıyordu. Sera’nın en büyük zorluğu ve de en büyük fırsatı, Türkiye’de olmayan bir pazarı geliştirmek oldu. 2001 krizi doğal olarak harcanabilir gelirimizi kısıtladı. Mümkün olan her alanda tasarruf yapmak önem kazandı. İlk bakışta Sera için de tehdit gibi duran bu durum, Sera’nın gıdaların bozulup da atılmasını engelleyerek tasarruf sağlayan boyutunu öne çıkarmamıza imkan verdi. Bu dönemde, 33m’lik Sera’yı çıkarttık ve bir kutu ile 100 tabak gıda sarılacağını anlattık. Bu sayede de tabak başına gıda muhafaza etme maliyetinin bugünün parası ile sadece 3 kuruş olduğunu anlatma imkanı bulduk. Yani, 4 liralık bir peynir kalıbını 3 kuruşluk Sera ile koruyoruz ve böylelikle bozulup da atılmasını engellediğimiz ilk ürün ile bir kutuya ödediğimiz parayı geri kazanmış oluyoruz.

Sera Streç Film ve ambalaj sektörünün yurt dışıyla bağlantısı, ihracatımız ne düzeyde?

Sera, 8 bin ton üretim kapasitesi ile bugün dünyanın önemli streç film tesislerinden biri. Türkiye pazarına hizmet verdiğimiz gibi, Avrupa ülkelerine, Rusya’ya ve Orta Doğu’ya da ihracat yapıyoruz. İhracatımızı, ilgili ülkelerin sarım ve kutulama yapan markalarına ham madde olarak ve endüstriyel kullanıma yönelik gerçekleştiriyoruz. Alüminyum folyo üretiminiz de var. Evet. Alüminyum folyo, diğer uygulama alanlarının yanında, özellikle fırın uygulamalarında hayatımızı çok kolaylaştırmaktadır. Alüminyum folyo ile kaplanan gıdalar, fırında kendi sularında, derinlemesine ve daha kısa sürede pişerler. Sera Alüminyum Folyo’nun ayırt edici özelliği, profesyonel kullanıcıların da tercih ettiği 12 mikron kalınlıkta olması. Kalın folyo ile tek kat sarmak, ince folyo ile çift kat sarmaktan çok daha ekonomik.


Sera streç film ile gıdalarınızı sağlıklı ve hijyen saklamanız mümkün. Alüminyum folyo ile fırın yemekleri artık daha pratik.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!