ANASAYFA MUTFAK OKULU ADIM ADIM LİMONATA

ADIM ADIM LİMONATA

Adım adım limonata
Adım adım limonata

Tarif ve yapım: Hülya Çakır 
Fotoğraflar: Sezer Alçınkaya

Yaz aylarının en sevilen ve en serinletici içeceği şüphesiz limonatadır diye düşünerek, bu ay sizler için atölyemizde ev yapımı konsantre limonata hazırladık. Temel yapımını verdiğimiz limonataya taze sıkılmış vişne suyu, karpuz ve çilek gibi meyveler ekleyerek farklı lezzette aromalar yakalayabilirsiniz.

  


Limonata yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası; limon kabuklarını rendenin ince tarafıyla, beyaz kısmına inmeden rendeleyin. Limonun beyaz kısmı tadının acı olmasını sağladığından tercih edilmiyor.

İyi bir limonata aromasının güçlü olması için doğranmış limonlar ile toz şekeri karıştırıp mutlaka 1 gün buzdolabında bekletin.

  

Konsantre limonatayı isterseniz buz kalıplarına veya hazır buz poşetlerine boşaltıp dondurabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz zaman çıkarıp üzerine su ve taze nane yaprakları ilave ederek içebilirsiniz.

İçine başka bir şey koymazsanız bu tarifimiz klasik limonata olur. Portakal suyu ve taze nane eklerseniz Osmanlı saray limonatası, taze nane, taze kekik ve taze fesleğen eklerseniz Kuzey Afrika limonatası, karabiber eklerseniz de Avrupa limonatası yapmış olursunuz!