ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER ZENCEFİLİN FAYDALARI

ZENCEFİLİN FAYDALARI

Zencefilin Faydaları
Zencefilin Faydaları

Çinlilerden ve Kızılderililere kadar tarih boyunca yaklaşık 4700 yıldır tüketilen zencefil, pek çok rahatsızlığı tedavi etmek ve özellikle de bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendirmek için kullanılmaktadır. Bu bağlamda zencefilin faydalarına detaylı olarak bakalım.

1. İnme ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır!
İnsanların en yaygın ölüm nedenleri olan inme ve kalp hastalıkları zencefil gibi antioksidan, antibakteriyel besinlerin düzenli olarak tüketimiyle önlenebiliyor. 

2. Hazımsızlık ve bulantıyı geçirir!
Zencefil, mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organlarının işlevlerini kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda mide yanması, mide ekşimesi, mide bulantısı ve hazımsızlıktan kaynaklanan basit karın ağrıları zencefil tüketimiyle giderilebilir. Hatta zencefilin mide bulantısı için doğal bir ilaç olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda zencefil; şişkinlik, kabız ve diğer gastrointestinal bozukluklar için bir şifa kaynağıdır. 

3. Besin emilimini kolaylaştırır!
Sağlıklı bir vücut için öncelikle sağlıklı besinler tüketmek, ardından da bu besinlerin en doğru şekilde hazmedilmesi, emilmesi gerekmektedir. Besinlerin emiliminin tam olarak yapılamaması durumunda bazı rahatsızlıklar baş göstermektedir. Zencefil ise yiyeceklerinizin düzenli bir şekilde sindirimini kolaylaştırır ve metabolizmayı teşvik eder. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir.

4. Bağışıklık ve solunum sistemlerini destekler!
Zencefil, vücudu ısıtarak toksinlerin vücuttan atılması ve toksin birikiminin de önlenmesine yardımcı olur. Bu sayede vücut zararlı atıklardan temizlenebilir. Lenfatik kanalları açan zencefil, solunum sisteminin de sağlığını korur, enfeksiyonlara duyarlı toksinlerin birikimini engeller.

5. Bakteriyel enfeksiyonları engeller!
Zencefilin, vücuttaki bakterileri yok etmeye yönelik olarak yapılan bilimsel çalışmalar, bu mucizevi bitkinin antibakteriyel ilaçların çoğundan daha etkili olduğunu göstermektedir. 

6. Mantar enfeksiyonlarıyla savaşır!
Mantar enfeksiyonları, geleneksel tıbbi yöntemlere karşı çok dirençliyken zencefil mantar enfeksiyonlarıyla savaşmakta çok başarılıdır. Bu konuda yapılan araştırmalar, mantar tedavisi için; birkaç damla zencefil öz yağı, çay ağacı yağı ve bir çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırıp etkilenen bölgeye günde üç defa uygulamanın faydalı olduğunu gösteriyor.

7. Mide ülseri ve asit reflüsünü yatıştırır!
Zencefil, mide sağlığını koruyucu etkisi ile bilinmektedir. Araştırmalar, zencefilin; reflü tedavisi ve asit reflüsü için tercih edilen ilaçlara göre 6 – 8 daha güçlü olduğunu gösteriyor.

8. Ağrı kesicidir!
Zencefil, ağrı kesici özelliği ile ağrı yollarını doğrudan etkiler, aynı zamanda ağrıya neden olan iltihabı da hafifletir. Araştırmalar, zencefilin dismenore, adet kanaması veya menstrüel kramplara bağlı ağrıların yatıştırılmasına da yardımcı olabileceğini gösteriyor. 

9. Kanseri önlemeye yardımcı olur!
Bilim adamları, haftalık üç defa zencefil tüketmenin; kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini geciktirdiğini keşfetti. Aynı bağlamda yapılan başka bir çalışma ise yumurtalık kanserinin önlenmesi ve kanserli hücrelerin gelişimini durdurulmasında da zencefilin olumlu etkilerini göstermiştir. 

10. Diyabetle mücadeleye yardım eder!
Zencefilin şeker hastalığını doğal olarak iyileştirdiği ve insülin duyarlılığını dengelediği bilinmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar, zencefilin diyabeti önlemeye ve bu sorunu tersine çevirmeye yardımcı olduğunu, aynı zamanda diyabetik retinopati gibi  komplikasyonları da engelleyebildiğini gösteriyor.

11. Kolesterolü dengeler!
Kötü kolesterolden mustarip olan hastaların düzenli olarak zencefil tüketmeleri durumunda kolesterolün belirgin bir şekilde düştüğü bilinmektedir. Bu bağlamda zencefil; kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir ve kolesterol değerlerini dengelemeye yardımcı olur. 

12. Artrit hastalığına iyi gelir!
Zencefil tüketen insanların artrit kaynaklı ayak ve diz ağrılarının belirgin bir şekilde azaldığı bilinmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar zencefilin artriti önlediği, azalttığını gösteriyor.Bu bir ilandır.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!