ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER NE YEMEK YAPSAM DİYENLER İÇİN 10 KLASİK TARİF FİKRİ

NE YEMEK YAPSAM DİYENLER İÇİN 10 KLASİK TARİF FİKRİ

Tadına doyamayacağınız birbirinden lezzetli 10 nefis klasik tarif önerisi
Ne Yemek Yapsam Diyenler İçin 10 Klasik Tarif Fikri

Akşam yemeklerinde sunabileceğiniz pratik yemek tarifleri mi arıyorsunuz?

Siz de her gün akşam ne yemek yapacağınıza karar veremiyorsanız, sizler için hazırladığımız sebzeli, etli ve zeytinyağlı yemek önerilerinden ilham alabilirsiniz. Kısa sürede hazırlanan ve lezzetiyle Türk mutfaklarında önemli bir yere sahip olan yemekleri sizin için derledik. Pratik ana yemek önerileri sayesinde kendinize ve sevdiklerinize hem besleyici, hem de ekonomik bir menü hazırlayabilirsiniz. Tariflerle birlikte sunulan püf noktaları ve servis önerilerine göz atmayı unutmayın.


Bugün Ne Pişirsem Diyenler İçin 10 Nefis Tarif Önerisi


Patlıcan püresi ve kuzu eti ile hazırlanan hünkar beğendi yemeğinin birçok hikayesi vardır. Protein ve demir bakımından zengin olan hünkar beğendiyi, yaklaşık 50 dakika da hazırlayabilirsiniz.


Trakya mutfağı ile özdeşleşen kadınbudu köftenin ana malzemeleri pirinç ve kıymadır. Balkan ülkelerinde de tüketilen bu yemek, ortalama 40 dakika da hazırlanır. İsteğe göre ocak ve ızgarada pişirilebilir. 


Kayseri mutfağının meşhur lezzeti olarak bilinen mantı, hamur ve kıyma ile hazırlanan bir yemektir. Porsiyonu 170 kalori olan bu besin, haşlama usulüyle pişirilir.


Ortalama bir saatte hazırlanan barbunya, zeytinyağlılar içinde en sevilen yemeklerden biridir. Yunanistan ve İtalya'da da tüketilen bu besin, roma fasulyesi olarak da bilinir.


Porsiyonu yaklaşık 105 kalori olan patlıcan kebabı; kuzu eti, patlıcan ve domates ile hazırlanır. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sık sık tüketilir. Izgara veya fırında pişirmeye uygundur.


Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşan mutancana genellikle kuzu eti ile hazırlansa da, isteğe göre tavuk eti de kullanılabilir. Tarifte kuru kayısı, mürdüm eriği, incir ve üzüm gibi meyvelere de yer verilir. 


Kırmızı mercimek ile yaklaşık 40 dakika da hazırlanan mercimek köftesi, gün sohbetlerinin ve kalabalık sofraların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Porsiyonu 130 kalori olan bu yemek, sindirimi rahatlatmasıyla da bilinir.