ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER 3. ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ’NİN TADINA DOYUM OLMADI

3. ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ’NİN TADINA DOYUM OLMADI

Ülkemizin en çok ses getiren gastronomi etkinliklerinden biri olan “Uluslararası Adana Lezzet Festivali”
3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin Tadına doyum olmadı

Ülkemizin en çok ses getiren gastronomi etkinliklerinden biri olan “Uluslararası Adana Lezzet Festivali”, “Büyük Akdeniz Şöleni” temasıyla, Adana’nın mutfak zenginliğini en doğru mesajlarla tanıtmak ve Akdeniz ülkeleri arasında ortak mutfak kültürü üzerinden bir dostluk köprüsü kurmak amacıyla üçüncü kez düzenlendi.

Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde 4-6 Ekim tarihlerinde düzenlenen festivalin açılış konuşmasında, festival boyunca yerli ve yabancı konukları Adana’da ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş şu ifadeleri kullandı: “Adana Lezzet Festivali, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na, gastronomi alanında dahil olmak için başvurusunu tamamlayan ilimizi, bir lezzet kenti olarak markalaştırma hedefine yönelik atılmış büyük bir adım niteliğindedir. Valiliğimiz koordinesinde; birçok kurum ve kuruluşun katkısı ve desteğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalimiz; daha da büyüyerek uluslararası bir boyut kazandı.”

İtalya, Malta, Lübnan, KKTC, İspanya, Fransa, Tunus, Fas, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinden ünlü şefler, konuk ülkeler Güney Kore, Kolombiya, Endonezya ekiplerinin yanı sıra Gaziantep ve Hatay’ı da konuk şehir olarak ağırlayan festival programı, görkemli kortejin ardından dünyanın en ünlü kasabı, İtalyan usta Dario Cecchini ve ülkemizin en önemli et ustası Cüneyt Asan’ın uzun süre konuşulacak gastro show’u ile açılışı yaptı.

Akdeniz’in ünlü şefleri de festivaldeydi
Festival; Akdeniz ülkelerinden Juan Jose López (İspanya), Nihad Mamaledzija (Bosna Hersek), Christian Plumail (Fransa), Rafram Chaddad (Tunus), Altin Prenga (Arnavutluk) ve Anissa Helou (Lübnan) gibi uluslararası isimleri ağırladı. Festivalin konuk ülkeleri Güney Kore, Endonezya, Kolombiya ekipleri gastro show ve dans gösterileriyle dünyanın renklerini Adana’ya taşırken, Sahrap Soysal, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor, Arda Türkmen gibi ünlü şeflerin şov ve söyleşileriyle dolu festival programı üç gün boyunca adeta bir gastronomi şöleni yaşattı.


Dünyanın en ünlü kasabı, İtalyan usta Dario Cecchini ve ülkemizin en önemli et ustası Cüneyt Asan’ın gastro show’u büyük ilgi gördü.


Konuk ülkelerden Güney Kore ekibinin büyüleyici yelpaze ve dans gösterileriyle dünyanın renklerini Adana’ya taşıyan festivalde, ünlü İtalyan şef Danilo Zanna’nın sahne şovu halk tarafından bir ilgiyle izlendi (Solda). Festival üç gün boyunca yaklaşık 270 bin ziyaretçiyi ağırladı.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!